S Vonnovou a Svindalem končí jedna velká éra lyžování

S Vonnovou a Svindalem končí jedna velká éra lyžování

Jedna z nejstarších společných fotek - rok 2009, kdy oba vyhráli SP

Američanka Lindsey Vonnová a Nor Aksel Lund Svindal uzavřeli o víkendu při MS ve švédském Äre veleúspěšné kariéry. Oba navíc ziskem medailí ze svých parádních disciplín – sjezdu. Takové loučení asi ještě alpské lyžování nezažilo.

Byla to neskutečná éra, která zásadně ovlivnila vývoj i sledovanost alpského lyžování. Lindsey závodila ve SP 19 let, Aksel 18. Oba, zejména však Vonnová, se stali globálními celebritami. Američanka například i díky svému románku s nejlepším golfistou světa Tigerem Woodsem. Zásluhou obou sjezdařů se o hodně výš posunuly i finanční příjmy světové špičky. I díky Vonnové se srovnaly finanční příjmy mužů a žen. V předloňské a loňské sezoně dokonce 10 nejlepších žen ve SP ve výši odměn překonalo 10 nejlepších mužů.

Dohromady Vonnová a Svindal získali 6 velkých křišťálových glóbů, 25 malých, 3 zlaté medaile ze ZOH, 7 zlatých z MS, 118 vítězství ve SP. Američanka vytvořila ženský rekord v počtu vítězství ve SP a číslem 82 vítězství téměř dohnala fenomenálního švédského slalomáře Ingemara Stenmarka (86).

Ačkoli Mikaela Schiffrinová a Marcel Hirscher jsou sportovně na podobné výši, zatím takovými osobnostmi jako Vonnová a Svindal nejsou a špičkové lyžování bude mít problém dvojblok podobných pozitivních superhvězd znovu najít a udržet si dosavadní atraktivitu.

Takto před 11 lety odpovídala Lindsey Vonnová autorovi článku v rozhovoru, který se uskutečnil na závěr sezony 2008 ve švýcarských Alpách: “Začala jsem jezdit světový pohár, když mi bylo 16. Ale nebylo to ze začátku úplně snadné. Byla jsem i vážně zraněná. A kolem 17., 18. roku se mi moc nedařilo. Asi to byla i záležitost psychiky. Ztrácela jsem sebedůvěru, nedokončovala závody. Chtěla jsem tehdy být hodně dobrá slalomářka a to zřejmě nebylo to pravé. Pak jsem začala zkoušet rychlostní disciplíny, nejprve superobří slalom, a hned se mi začalo víc dařit.” A na otázku co bude až jednou ukončí kariéru, tehdy řekla: “Chtěla bych mít rodinu. Tři, čtyři děti. Sama jsem vyrůstala ve velké rodině a myslím si, že je to bezvadné, mít víc dětí. Je víc legrace a všechno je mnohem zajímavější.”

(Visited 230 times, 1 visits today)