Jeden hráč, 1 kolo a 2 esa. Šance mizivá, přesto se to stalo

Jeden hráč, 1 kolo a 2 esa. Šance mizivá, přesto se to stalo

Pravděpodobnost, že trefíte na golfu hole-in-one je hodně mizivá. Šance, že trefíte rovnou dvě během jednoho kola, je dokonce mnohonásobně nižší, než to, že uhodnete všech šest čísel ve Sportce. Ostatně, pravděpodobnost, že vyhrajete první ve Sportce, je zhruba 1 ku 14 milionům.

Šance, že zahrajete během jediného kola dvě esa, je podle sázkových kanceláří ještě nereálnější. Přesto to není nemožné.

Situaci ze statistického pohledu jen nepatrně pravděpodobnou prožil na konci června John McCutcheon.

Kanadský amatérský hráč s handicapem 10 si „zhmotnil“ sen každého golfisty na hřišti edmontonského Derrick Golf and Winter Clubu, když se během jediného kola trefil do jamky na jedinou ránu hned dvakrát. A to i přesto, že pravděpodobnost dvou es během jednoho kola se podle různých zdrojů pohybuje od 1 ku 67 milionům, nebo dokonce až po 1 ku 114 milionům. V každém případě dost na to, aby to byl kousek hodně nevšední.

„Bylo to něco tak trochu mimo realitu. Takovou situaci nikdy předtím nemáte možnost zažít, vyzkoušet si to. Bylo to bláznivé, šílené, něco v tom smyslu,“ jen těžko 65letý golfista hledal slova, jimiž by vyjádřil své pocity, a který předtím zahrál jediné hole-in-one ve svém životě v roce 2002 na hřišti Wolf Creek.

McCutcheon se svými přáteli odstartovali rundu na druhé devítce. První eso zahrál tříparové jamce č. 16 dlouhé 109 yardů a trefil s dvaapadesátkou wedgí. „Míček dopadl ještě před jamkou a vypadalo to, že se zastavil na okraji jamky. Sklonil jsem se, abych zvedl svoje týčko, a když jsem zvedl hlavu, viděl jsem, jak míček zmizel v jamce,“ popsal eso číslo jedna.

Jenže to nebylo ten den vše. Na tříparové dvojce s délkou 145 yardů sáhl po osmičce železu a bylo to z toho druhé eso. Míček dopadl zhruba metr před jamkou a doběhl tím nejsprávnějším směrem. „Bylo to neuvěřitelné,“ přiznal McCutcheon, který tak postavil na hlavu matematické předpoklady.

Dvě esa v jednom kole padla víckrát

Není ale zdaleka jediným golfistou, jemuž se podařilo zahrát dvě esa během kola. Loni v srpnu se to povedlo hned dvěma golfistům – v jednom kole, v jednom dni, byť každému na druhé straně oceánu.

Ken Wiebe, novinář deníku Winnipeg Sun, trefil dvě hole-in-one na hřišti Glendale Golf Clubu. Stejný kousek se téhož dne povedl i Joe Rooneymu, jen s tím rozdílem, že ho 16letý severoirský teenager dosáhl při turnaji na hřišti County Armagh GC a i díky prvním dvěma esům v životě dohrál kolo se skóre -3. Na rozdíl od Wiebeho, který zapsal 87 ran.

Dvě esa během jediného kola ale zažila i nejprestižnější golfová scéna – PGA Tour. V srpnu 2015 na turnaji The Barclays na hřišti Plainfield Country Clubu byl jejich autorem Brian Harman. Nejprve sedmičkou železem poslal míček do jamky na třetí jamce ze 183 yardů a poté přidal levoruký Američan druhé eso na jamce č. 14 hybridem na vzdálenost 218 yardů.

„Byl to šok, bláznivé okamžiky. Odehrál jsem předtím přes stovku turnajů a netrefil ani jedno. A teď najednou během jediného kola hned dvě,“ neskrýval nadšení Harman.

Ale ani Harman nebyl jediným hráčem na PGA Tour, jemuž se takový kousek povedl. V roce 2006 zahrál dvě esa během kola na turnaji Reno Tahoe Open Yusaku Miyazato a před ním už jen amatér Bill Whedon na Insurance City Open v roce 1955.

(Visited 19 times, 1 visits today)