Jak se správně obléct na kolo - 3. díl: ženy to mají jinak

Jak se správně obléct na kolo - 3. díl: ženy to mají jinak

Ženské oblečení na kolo má svá specifika a mnoho děvčat si toho je už vědoma. Ženy jsou také míň svázané s takzvanou cyklistickou abecedou, kterou naopak rádi dodržují muži. Proto se ženské oblečení na kolo odlišuje nejen designem. Pojďme si ukázat kde a v čem přesně.

Za poslední dva tři roky se na trhu v ženském oblečení neobjevily nějaké zásadní revoluční změny. Ale, co se týče komfortu, vývojářské firmy přinášejí nové materiály, elastičtější, měkčí, které poskytují víc prodyšnosti i komfortu.

Pro ženy se také neustále vymýšlejí nové a hezčí designy. Ženy obecně nerady vozí na kole závodní týmové dresy s reklamami. Je to na ně moc počmárané, raději volí eleganci. Ono mužské fanouškovství v nich moc není. Moderní jsou dnes kytičky, zářivé barvy a neotřelé barevné kombinace. Jedním z lídrů na trhu je v tom třeba německá Maloja.

Dámské dresy se však neliší jen designem, ale zejména střihem – jsou vypasované kvůli bokům a dělají úzký pas.

Děvčata také častěji oblékají místo kraťasů sukničky nebo je nosí přes kraťasy. Mimochodem právě na příkladu kraťasů můžeme ukázat, rozdíly mezi pohlavími. Vnitřní měkká vložka pro ženy má úplně jiný tvar a šířku než pro muže. Je přizpůsobena širší ženské pánvi i genitáliím. Nohavičky jsou kvůli opálení kratší a jiné je i ukotvení na stehně, aby to hezky a elegantně vypadalo.

Kraťasy, ponožky, spodní prádlo

Většina kraťasů pro děvčata je na rozdíl od mužů bez kšand. Jednak proto, že jim v cestě stojí prsa, ale hlavně kvůli tomu, když jdou na toaletu. Pro ženy jsou pak kraťasy bez kšand praktičtější, byť muži upozorňují, že je to trochu na úkor komfortu při samotné jízdě. Kraťasy s kšandami totiž drží na těle lépe. Třeba Assos proto vymyslel kraťasy s jednou rozpínací kšandou, která jde mezi prsy a teprve nad nimi se rozděluje ve tvaru Y na dvě ramínka.

Kvůli opálení ženy častěji používají tříčtvrteční kalhoty pod kolena. Hlavní argument? Nesnášejí opálením „rozpůlená“ stehna. Naopak rády a mnohem častěji než muži vozí dresy bez rukávů, aby měly opálená ramena.

Ženy se odlišují od mužů i v takovém detailu, jako jsou cyklistické ponožky. Mnohem častěji než muži volí ty nizounké pod kotníky.

Co však stále u žen, na rozdíl od mužů, přetrvává, že se mnoho cyklistek nechce naučit jezdit bez spodního prádla. Kalhotky však do cyklistických kraťasů nepatří, protože mohou odřít citlivá místa.

Děvčata se také obecně na kolo oblékají více, než muži. Jsou více zimhouřivé. Když je chladněji nebo střídavé počasí, nosí často delší rukávy nebo i více vrstev.

Ženy také nejenom rády ladí barvy oblečení s kolem, tretrami, helmou a brýlemi. Dbají častěji i na bezpečnost a vybírají svítivé reflexní oblečení. Dnes je módní třeba svítivě zelené svítivě růžové.

Z toho všeho je vidět, že unisex cyklistické oblečení je už dávno minulostí a pro ženy byla vytvořena samostatná kategorie.

Text: Petr Pravda. Foto: archiv

(Visited 541 times, 1 visits today)