Ve slovinské Ptuji skočíte z golfu přímo do termálů

Ve slovinské Ptuji skočíte z golfu přímo do termálů

Zdroj: Terme Ptuj

Většina Čechů projede Slovinskem jako tranzitní zemí na cestě do Chorvatska bez povšimnutí. Přitom v tomto malém státě stojí za to strávit dovolenou nebo se alespoň zastavit a poznat pár krásných míst. Jedním z nich je i Ptuj.

V nejstarším slovinském městě byly základy golfu položeny v roce 1992. Golfový klub Ptuj vybudoval atraktivní hřiště, jež získalo několik ocenění za nejlépe uspořádané golfové hřiště ve Slovinsku. Osmnácti jamková hrací plocha (par 71) s výhledem na Ptujský hrad nabízí rozmanitý terén s rozsáhlými vodními zákoutími, které tvoří řeka Studenčnica s dvěma jezery. Rozlehlá zeleň je pak na jednom místě propojena s historickým centrem města a autentická fauna a flóra harmonizuje s okolní přírodou.

Na ptujském hřišti mají hráči v oblibě zejména jamku číslo 14 umístěnou na ostrově. Musí ji dosáhnout třemi odpaly.

Zdroj: Terme Ptuj

Hra často připomíná “procházku po zoo”, protože na hřišti často pobíhají veverky, jeleni, králíci a bažanti. U vody pak zase golfisty doprovází volavky, labutě a potápky. Výsledkem je pak hra v krásném prostředí na nepříliš náročném padesáti dvou hektarovém hřišti.

Na své si ovšem přijdou i zdatnější hráči, protože profesionální odpaliště vyžaduje spoustu úsilí k dosažení dobrého výsledku.

Relaxace ve stylu starých Římanů

Golf lze skvěle kombinovat s odpočinkem v termálních pramenech, jež jsou v blízkém dosahu. Vynikající ubytování a wellness vám poskytne čtyřhvězdičkový Grand Hotelu Primus. V jeho areálu naleznete vnitřní a venkovní termální bazén s příjemnou teplotou vody 30 – 36 °C. Tyto léčivé prameny, které doporučují přední slovinští ortopedové, zažehnávají revmatická onemocnění, zlepšují činnost pohybového systému, mobilitu páteře a pomáhají po operacích a úrazech. Jsou také využívány pro sportovní medicínu, kdy v rámci prevence či rehabilitace udržují svaly a klouby sportovců ve formě.

Ve wellness centru rovněž naleznete soukromé kabinky s vířivkami, saunou a masážními lůžky, kde vaše tělo bude dokonale hýčkáno. Hotel, jež dostal své jméno podle generála sedmé římské legie Marca Antonia Prima, pořádá pro své hosty římské slavnosti. Během nichž budete mít pocit, že jste se ocitli v antických časech. Obléknete se do bílých tóg, absolvujete koupelové procedury a nakonec usednete k hostině s tradičními římskými pokrmy.

Ve venkovním areálu Grand Hotelu Primus naleznete výjimečné zemské energetické centrum. Ve spojení s termální vodou působí blahodárně na celý organismus. Rychle zde získáte nové síly a ucítíte mimořádnou regeneraci těla i duše.

Zdroj: Terme Ptuj

Mnišské poklady

Požitkářský pobyt ve Ptuji pak můžete zakončit v nejstarším a nejuznávanějším vinařství Slovinska zvaném Ptujska klet. Vinné sklepy v klášterním komplexu minoritů byly vybudovány ve třináctém století a patří mezi nejstarší ve městě. Při jejich prohlídce (objednávka nutná předem) uvidíte historické dřevěné sudy o obsahu sto dvaceti pěti tisíc litrů a objevíte vzácný archiv. Rozsáhlá sbírka mimo jiné zahrnuje jedinečný poklad – víno z nejstarší vinné révy na světě zvaná Stará trta (cena za lahev ročníku 1917 se pohybuje od čtyřiceti pěti tisíc eur).

Výborná jsou však i mladší vína. Vinařství je vyrábí pod značkou Pullus jak z bílých (Sauvignon Blanc, Ryzlink), tak i z červených (Pinot Noir) hroznových odrůd. A pokud chcete ochutnat něco zvláštního, nechte si do skleničky nalít růžovou Žametovku.

Poznejte Slovinsko

Pojedete-li letos autem po nástupnickém státě Jugoslávie, rozhodně si schovejte účtenku za nákup týdenní nebo měsíční dálniční známky. Po jejím předložení získáte například volné vstupy do hřebčína v Lipici, do muzea vína v Mariboru, do vinných sklepů ve Ptuji, nebo na fantastickou expozici Expo jeskyně Postojna. Akce platí do poloviny září, někde až do konce října.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 129 times, 1 visits today)