Jižní Tyrolsko – výborné lyžování, jídlo i víno

Jižní Tyrolsko – výborné lyžování, jídlo i víno

Zdroj: IDM Südtirol/Alex Filz

Jižní Tyrolsko/Sűdtirol se stává oblíbenou destinací českých lyžařů. Má to mnoho důvodů. Nabízí výborné lyžování v úžasné krajině Dolomit, které jsou světovým dědictvím UNESCO.

Tady, v nejsevernější části Itálie, jsou stovky sjezdovek všech obtížností, zaručený sníh, protože zde skvěle zvládají technologii umělého zasněžování a úpravy tratí a velmi moderní přepravní zařízení.

K tomu přidejte 300 slunečních dní v roce, vždy kvalitní servis, alpinsko-středomořský mix kultury i kuchyně. Unikátní gastronomii a excelentní vína. To je ta pravá italská dolce vita i na svazích, ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Vzhůru na Sella Ronda

Po celém Jižním Tyrolsku se nachází na 30 lyžařských středisek. Většina z nich patří buď obří asociaci Dolomiti Superski, nebo Ortlerské Skiareně, jejichž příjemná a pro rodiny vhodná střediska se nacházejí na západě provincie. Oblast Dolomiti Superski se rozpíná přes několik italských provincií, umožňuje lyžařům dohromady najet až 1200 km uprostřed velkolepých Dolomit s jediným skipasem. Zahrnuje i slavný a impozantní okruh Sella Ronda.

Dolomiti Superski jsou největší světovou lyžařskou sítí zahrnující 12 různých zimních resortů. Velikost této sjezdové sítě zaručuje, že je zde velký rozsah obtížností sjezdových tratí. Od tratí pro začátečníky a děti až po superzávodní sjezdovky. Skvělý terén najdou i běžkaři.

Zdroj: IDM Südtirol/Alex Filz

A pro úplné začátečníky je zde k dispozici až 63 různých lyžařských kurzů. Ortlerská Skiarena v západní části Jižního Tyrolska je přátelská a vhodná pro rodiny s dětmi. Skládá se z 16 nepropojených resortů, kde se však dá jezdit na jediný skipas. Celkem 300 km sjezdových tratí zajišťuje devět kabinových lanovek a 67 sedaček a vleků. Opravdovým klenotem celé zóny je již zmíněná Sella Ronda.

Okružní lyžařská trasa kolem masivu Sella nabízí jeden z nejimpozantnějších výhledů na Dolomity. Dva relativně snadné okruhy (po směru nebo proti směru hodinových ručiček) mají příjemné sjezdovky a také množství atraktivních zastávek na trase.

Dolce vita na svahu

Zdroj: IDM Südtirol/Alex Filz

V Jižním Tyrolsku lze snad jako nikde jinde propojit lyžařský zážitek s výborným jídlem a vínem dokonce přímo na svahu sjezdovek. Mnoho horských chat nabízí tradiční i moderní kuchyni a zároveň jejich neopakovatelný „jihotyrolský“ mix.

Vždy začíná aperitivem, pak skvělými předkrmy, po nich následuje první lehčí chod, pak hlavní a nakonec přichází vždy skvělý dezert. Vše se navíc páruje se vynikajícími jihotyrolskými bílými i červenými víny. Domácí těstoviny, špenátové knedlíčky, ryby a na závěr jednoduchý a přitom delikátní jablečný štrúdl.

Pak není divu, že Jižní Tyrolsko se svými 26 michelinskými hvězdami v 19 místních restauracích drží rekord v nejhustší koncentraci špičkových kuchařů.

Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Jižní Tyrolsko je ideální oblastí pro hezkou rodinnou dovolenou na horách. Velké množství perfektně upravených tratí, pohodlné kabinky a sedačkové lanovky a výborné zázemí, včetně lyžařských škol. Jedním z nejlepších míst pro rodiny s menšími dětmi je například Seiser Alm /Alpe di Siusi s množstvím mírných sjezdovek. Tohle je skvělé místo pro výuku lyžování. Mají tu do konce učitele lyžování, kteří se specializují na výuku celé rodiny.

Wellness a relax

Ubytovací zařízení v Jižním Tyrolsku se pyšní i vysokou úrovní wellness. A opět tu lyžař najde kombinaci moderních s tradičními procedurami, jako jsou třeba senné koupele.

Více informací na:  www.suedtirol.info/lyze

(Visited 349 times, 1 visits today)