Proměna Molinariho. Z pana nenápadného v hvězdu Ryder Cupu

Proměna Molinariho. Z pana nenápadného v hvězdu Ryder Cupu

Ten okamžik nebyl klíčem, ale definitivním potvrzením triumfu týmu Evropy nad USA ve 42. ročníku Ryder Cupu. To, když Phil Mickelson na tříparové jamce číslo 16 poslal míček do vody a rovnou už gratuloval svému soupeři k vítězství v zápase a také k zisku rozhodujícího bodu, který znamenal už nezvratné vítězství Evropanů. O onen rozhodující bod se postaral Francesco Molinari. Nutno jedním dechem dodat, že žádný jiný hráč si to nezasloužil víc.

Pětatřicetiletý Ital svým jedinečným vystoupením v Ryder Cupu jen korunoval svůj magický rok. Po senzačním triumfu na letošním British Open dokázal vyhrát všech pět svých zápasů v rydercupové bitvě na hřišti Le Golf National. To se před tím v celé historii Ryder Cupu nikomu z Evropanů nepodařilo.

Společně s Tommym Fleetwoodem vytvořili neporazitelnou dvojici, která kralovala ve foursomech i fourballech a získala skalp i obávané americké dvojice Jordan Spieth a Justin Thomas. Molinari hrál tak skvěle, že jeho zápoasy končily vždy předčasně a ani jednou se nepodíval až na závěrečnou osmnáctku. „Ale vím, jak vypadá. Zahrál jsem si ji při úterním tréninku,“ vtipkoval Molinari.

Ital přitom nebyl v Ryder Cupu nováčkem – odehrál už dva duely v letech 2010 a 2012 v Celtic Manor a Medinah. Jeho bilance ale nebyla nijak oslnivá – ze šesti zápasů ani jednou nevyhrál a získal jen bod za dvě remízy. Proti čtyřem prohrám. „Pokaždé jsem byl členem vítězného týmu, ale moc bodů jsem nepřinesl. Tehdy mi ostatní hodně pomáhali, proto jsem rád, že jsem tentokrát něco mohl vrátit,“ prohlásil Molinari.

Hraje jako mašina

Fleetwood po jeho boku rozhodně netrpěl žádnou nováčkovskou trémou. Oba se skvěle doplňovali a ani jednou dvojice, která si vysloužila přezdívku „Moliwood“, nenašla přemožitele. „Jen jsem se snažil odevzdat co nejlepší práci a samozřejmě jsem měl skvělého partnera Tommyho. Ani na okamžik nevypadal jako někdo, kdo hraje Ryder Cup poprvé,“ poznamenal Ital, jehož jeden z nejzkušenějších členů evropského týmu Sergio Garcia překřtil na „Machinari“.

„Jeho jméno není Molinari, ale Machinari, to protože hraje jako mašina, jako skvěle vyladěný stroj,“ složil mu Španěl poklonu. I proto, že se Molinari stal prvním Evropanem, který vyhrál všech pět zápasů. A prvním hráčem od roku 1979, kdy všech pět utkání naposledy vyhrál Američan Larry Nelson.

„Upřímně řečeno, necítím žádný rozdíl mezi tím, když přinesete pět bodů, nebo jeden, nebo jen půl bodu, jako jsem přinesl ve Walesu nebo v Medinah. Už jsem to říkal dřív, když jsem dostal otázku, jaké to je vyhrát s Tommym všechny čtyři zápasy. Odpověď je stejná: na nic, když nevyhrajete Ryder Cup. Nepřijeli jsme sem vyhrát čtyři čtyřhry, ale vyhrát Ryder Cup,“ poznamenal Molinari.

Letošní sezona dokončila proměnu Franceska Molinariho ze solidního, ale také nepříliš zajímavého, nenápadného a skoro až nudného hráče v konzistentního a především špičkového golfistu schopného vyhrávat jakékoliv turnaje. Včetně majorů. Ostatně ve své čtrnácté profesionální sezoně se letos dočkal premiérového titulu z majoru na slavném The Open. Teď přidal i historický rekord v Ryder Cupu.

„Tohle pro mě znamená víc než major, více než cokoliv jiného. Ani ve snech jsem si nedokázal představit léto, jako to, co prožívám,“ přiznal Molinari, do jehož proměny spadá i to, že se stal jedním z klíčových hráčů evropského výběru kapitána Thomase Bjorna.

Co přinesl 42. Ryder Cup?

  • Vítězství týmu Evropy nad USA 17,5:10,5
  • Pět bodů Francesca Molinariho, což nikdo a nikdy z Evropanů dosud nedokázal
  • Sergio Garcia získal celkem v kariéře už 25,5 bodu, čímř překonal dosavadní rekord Nicka Falda a jeho 25 bodů
  • Klíčovým faktorem se staly divoké karty kapitánů. Čtveřice Thomase Bjorna Paul Casey, Henrik Stenson, Ian Poulter a Sergio Garcia přinesla 9,5 bodu, zatímco ze čtveřice Jima Furyka získal dva body jen Tony Finau.
  • Jon Rahm se stal teprve druhým hráčem, který porazil Tigera Woodse v singlech. Tím prvním byl v roce 1997 Costantino Rocca.
  • Ian Poulter si udržel neporaziotelnost v singlech a naopak v přímém souboji ukončil neporazitelnost Dustina Johnsona.
  • Evropa zvítězila největším rozdílem od roku 2006, kdy porazila USA v The K Clubu 18,5:9,5.
  • Dustin Johnson se stal první světrovou jedničkou, která prohrála čtyři zápasy v jediném ročníku Ryder Cupu.
  • Každý z hráčů Evropy přispěl na konto týmu aspoň jedním bodem, což se stalo poprvé od roku 2004.
  • Tiger Woods odehrál svůj nejhorší Ryder Cup, nezískal ani půl bodu, jako při svém startu v roce 2012.
(Visited 3 times, 1 visits today)