Jižní Tyrolsko: Známé hory jinak

Jižní Tyrolsko: Známé hory jinak

Dvě údolí, Val Gardena a nedaleká Alta Badia, patří k nejvyhlášenějším lyžařským regionům v Jižním Tyrolsku na severu Itálie. To se nezmění ani v letošní zimě – i když se nabízí objevit zde i poněkud jiné aktivity, než při obvyklé dovolené na sjezdovkách. Zážitek ani s respektem k bezpečnostně-hygienickým opatřením nebude menší. Působivá zimní atmosféra s nádhernými kulisami Dolomit, která patří mezi kulturní památky UNESCO, zůstává.

Jako by proslulá sjezdařská klasika ve Val Gardeně/Grödenu po velbloudích hrbech na Saslongu, kde se skáče až osmdesát metrů daleko a šest metrů nad zemí, nesla poslední dobou na ‚hrbu‘ jakési prokletí. Už loni, zrovna při oslavách padesáti let od mistrovství světa na zdejších sjezdovkách, vlhká mlha pustila lyžaře na trať a závodníkům přinesla zážitek jen v pátek při super-G, kde dominoval rakouský expres Vincent Kriechmayr. Následovala sice ještě důstojná večerní party s legendami v cílové tribuně, ale hustý déšť ráno naplnil obavy mnohých a sobotní sjezd byl v chumelenici zrušen. Naštěstí se povedl aspoň částečný double světového poháru se slalomem právě v sousední Alta Badii, který zakončilo spektakulární druhé kolo pod umělým osvětlením.

Nové výzvy, nová řešení

Letos pro změnu přišla druhá vlna covidové hysterie a pořadatelé museli už v listopadu, čtyřicet dní před prvním tréninkem, s lítostí oznámit: Pojede se bez diváků. Přitom v roce 1975 tu slavný souboj skorodomácího Gustava Thöniho s fenomenálním Švédem Ingmarem Stenmarkem sledovalo čtyřicet tisíc lidí. Ale nejen proto neproběhne zdejší událost roku jako obvykle, pojede se za přísných opatření, bez obvyklé společenské nadstavby. Členové jednotlivých skupin, závodníci či pořadatelé, ale i zástupci médií, musí předem podstoupit covid testy a napřímo se tu vůbec nepotkají. „Přineseme ale parádní zážitek přímo do vašich obýváků, mnoho vzrušujících příběhů vyšleme na weby a v sociální média,“ nevzdává se nezdolný organizační tým Rainera Senonera. „My všichni tady ve Val Gardeně pracujeme pro tenhle poslední předvánoční víkend, kdy se tu ukážou nejlepší lyžaři světa v nádherné bitvě,“ dodává prezident Saslong Classic Clubu. Super-G se jede v pátek 18. prosince a sjezd o den později, tedy 19. prosince. Naladit si ho u televize můžete i vy a na vyhlášenou tříkilometrovou pistu s největším sklonem 56,9 % se vydat o pár týdnů později. Jistě to stihnete ještě tuto zimu, včetně putování po oblíbeném okruhu Sella Ronda okolo zdejšího ikonického masivu nebo návštěvy vyhlášeného horského restaurantu Comici.

Here comes the sun

Do té doby můžete vyzkoušet aktivity, na něž byste možná jindy nepomysleli, ať už jsou to večerní procházky s rozzářenými loučemi, výpravy na sněžnicích, projížďky na fatbicích, dnes už i v elektro verzích. Ranní ‚Here comes the sun‘, cesta za východem slunce, vás zavede v 7 ráno do Dantercepies Mountain Lounge a za odměnu dostanete řádnou snídani a pak si užijete první sjezd do údolí po vyhlášené ‚roletě‘. Kdybyste ani pak vážně neměli dost, zkuste následně let vyhlídkovou helikoptérou, čtvrthodinka vyjde na 140 eur.

Bëgnodüs v Alta Badia: Objevte svět vedle sjezdovek

Podobný model jako Val Gardena okusí protentokrát i nedaleká sjezdovka Gran Risa v Alta Badia. V neděli 20. a v pondělí 21. prosince se tu pojede obří slalom a slalom. Trofeje v podobě metafor ztvárňujících vášeň, sport a krásu tak připomenou třicáté výročí světového poháru na tomto svahu jen zprostředkovaně, opět zásluhou televizních kamer.

Členové obou jihotyrolských organizačních týmů si nenaplněná očekávání vynahradí aspoň trochu o dva měsíce později, kdy se budou jako partneři podílet na organizaci mistrovství světa v nedaleké Cortině d´Ampezzo.

Bëgnodüs za hranicemi sjezdovek

Ačkoliv touha po rychlém svistu na bílých svazích je už neodbytná, v této opatrné době postcovidové se i zavilým sjezdařům myšlenky stáčejí k možnosti poznat tajemství světa za hranicemi sjezdovek. Máme tu přece skialpy a jejich hledání výzev a osvěžující samoty, běžky na protažení aerobní kapacity ale i vyhlídkové sáňkařské stezky nebo výpravy na sněžnicích. Právě Alta Badia, rozlehlé údolí, nebo spíše náhorní plošina ve výšce mezi 1220 a 2550 metry nad mořem, nabízí poznání, na něž při běžném lyžařském pobytu jaksi nebývá čas. V národním parku Fanes-Sennes-Prags se můžete vydat po stopách dávné historie, které ukázaly, že tu už někdy před 60 000 lety žili medvědi a až o deset tisíc let později sem přišli lidé. Ještě před Římany se tu usadili Rétové a díky tomu zde vznikla unikátní ladínská kultura, jejíž zbytky a především unikátní jazyk přežily navzdory dlouhé germanizaci až dodnes. Tak třeba ‚vítejte‘ se řekne Bëgnodüs, jak jsme použili v mezititulku. Dlouhý oblouk dějin přesahuje až do současnosti, partnerem regionu je italská módní značka EA7 Emporio Armani.

Do bílé stopy i na sáňky

Víte, že Alta Badia ukrývá kromě parádních sjezdových terénů také běžkařský ráj? Areál Armentarola leží jen asi tři kilometry od San Cassiana a nabízí okolo 26 kilometrů tratí různé obtížnosti pro klasiku i skate. Všechny vedou pod dechberoucími dolomitskými panoramaty Conturines, Lavarelly a Settsass. Najdete tu žlutě značený tréninkový okruh, kam si můžete najmout instruktora, ale i úseky, připravené pro trénink závodníků. Kdyby náhodou nepadal sníh, vězte že nejméně 4 kilometry se uměle zasněžují.

Z další oblasti La Val vedou tratě směrem do národního parku Fanes-Senes-Braies. Startuje se z parkoviště ve Furnacii po svých, půl hodinky odtud narazíte na horskou chatu Ranch da André, kde se můžete přezout do lyží a nechat tady batožinu. Zhruba po hodině, už na lyžích, potkáte malý kostel Santa Croce, a pak se stočíte zpět přímo do Badie.

Čerstvý vítr ve tváři si můžete užít i na dvou sáňkařských tratích. Obě jsou perfektně upravené a bezpečné. Z Piz Sorega ve 2000 metrech, kam vyjedete snadno lanovkou, vede Tru Liösa foram, která měří 3 kilometry, až do San Cassiana. Letos se poprvé bude jezdit i za umělého osvětlení, v přesných termínech 12.-19. ledna a 9.-16. února. Druhý tobogán se jmenuje Rit-Biei, dostanete se k němu z La Val asi za hodinu pěšky. Začíná na jezeře a padá dolů necelé dva kilometry zcela nedotčenou a tichou krajinou.

V lanovkách Alta Badia, stejně jako na Kromplatzu nebo Seiser Almu, bude už od zahájení provozu fungovat automatizovaný systém dezinfekce gondol vyvinutý firmou Demaclenko, lídrem v oboru umělého zasněžování. Testovali ho úspěšně už v létě v areálu Plose u Brixenu. Kabinka prostě jede a vyčistí se, aniž by musela zastavovat.

Připravil: Tomáš Nohejl, Foto: IDM

(Visited 736 times, 1 visits today)