Johaugová je znovu mistryní, ale pachuť zůstává

Johaugová je znovu mistryní, ale pachuť zůstává

Therese Johaugová, velká hvězda norského běžeckého sportu, ona milá blondýnka, nejprve všemi oblíbená „motorová myš“, dnes polepšená dopingová hříšnice, která sbírá jeden vavřín za druhým, je po dvouleté pauze znovu mistryní světa. Dvě zlata už v Seefeldu má a ještě další medaile nejspíš přidá. Ale co to je platné, když…

Johaugová má možná smůlu. Možná si skutečně, jak tvrdí ona i její doktor, namazala před třemi lety rozpraskané rty nevědomky přípravkem trofodermin, který obsahuje anabolický steroid clostebol. Možná se opravdu mazala tak intenzivně, že se steroid dostal až do její moči, při následné dopingové kontrole tak byl odhalen a běžkyně musela přerušit svoji kariéru. Možná to tak bylo.

Ale clostebol nenašli takto u sportovce poprvé. S jeho obdobou si masivně pomáhali už před mnoha a mnoha lety východoněmečtí atleti v rámci státem řízeného dopingu. I dnes je považován za skvělou volbu jak mezi kulturisty, tak i dalšími elitními sportovci. Kromě Johaugové za jeho užití byli v poslední době suspendování baseballisté Freddy Galvis z týmu MLB Philadelphia Phillies (v roce 2012), Dee Gordon z Miami Marlins (v roce 2016), ale také beach volejbalistka Viktoria Orsi Tothová (v roce 2016).

Clostebol funguje nejen pro pomalý růst svalového hmoty, ale i jako její „opravář“, „posilovač“, prostě skvělý regenerační prostředek. Kromě toho „ořezává“ z těla tuky.

Pro zjednodušení a pochopení, tady sportovci, jakým je třeba běžec na lyžích, pomáhá budovat efektivní svalovou hmotu, pomůže mu při svalové regeneraci nebo dokonce při nějakém svalovém zranění. A zároveň odbourává tuky, takže tam, kde kulturistovi pomůže báječně vyrýsovat svalovou hmotu, běžci na lyžích (nebo cyklistovi) umožní udržet potřebnou svalovou hmotu a sílu při maximálním snížení váhy.

Vyhrává s obrovským náskokem

Johaugová si svůj trest odsloužila. Měla by být „čistá“ a tak by se na ni mělo pohlížet. Ale Johaugová má smůlu. Po návratu z dvouletého dopingového trestu je až příliš dobrá. Vyhrává nejen jeden závod za druhým, ale navíc s obrovským rozdílem. To byl i případ jejího osmého mistrovského titulu nyní v Seefledu.

Možná je opravdu tak dobrá i bez dopomoci nedovolených prostředků, ale někteří z jejích soupeřů i fanoušků běžeckého lyžování to budou těžko přijímat.

(Visited 26 404 times, 1 visits today)