Klára Spilková vyhrála anketu Golfista roku 2018. Už popáté

Zdroj: Zdeněk Sluka

Českému golfu v roce 2018 kralovala Klára Spilková. Čtyřiadvacetiletá golfistka v závěru loňského roku získala jako první česká hráčka v historii kartu na nejprestižnější ženskou světovou sérii LPGA a zcela po zásluze vyhrála v 5. ročníku ankety Golfista roku nejen v kategorii o nejlepší profesionální hráčku, ale také se stala absolutní vítězkou. Už popáté.

„Mám za sebou rok, v němž jsem získala kartu na LPGA, a to je zatím asi nejvíc, co se mi v golfové kariéře podařilo. Rok předtím jsem vyhrála svůj první turnaj na Ladies European Tour a jsem ráda, že každý rok přidávám něco, co je v tu chvíli top, nejvíc. Vážím si toho, že se mi podařilo opět v anketě vyhrát,“ prozradila Klára Spilková.

Slavnostní vyhlášení se letos odehrálo na pražském Žofíně a s noblesou a laskavým humorem sobě vlastním celý večer uváděl Marek Eben. Sám vášnivý golfista…

„Už před rokem jsem při vyhlášení prožívala velice příjemné pocity. I to, že mě lidé začínají vnímat nejen jako golfistku, ale také jako osobnost, která jim má co dát, ukázat a něčím je obohatit,“ dodala nejlepší česká hráčka, která už má za sebou první dva starty na LPGA v Austrálii, kde ale ani jednou neprošla cutem.

„Uvidíme, co přijde dál. Jsem odhodlaná hrát a dát tomu všechno. Myslím, že ještě přijdou další bomby,“ usmívala se vítězka ankety. V USA se poprvé představí na turnaji ve Phoenixu v březnu.

Další vítězové: Mrůzek, Zach a Kousková

Mezi profesionály si první příčku v hlasování výkonnostních hráčů, trenérů, sportovních novinářů a zástupců golfových resortů odnesl Filip Mrůzek, který prožil jednu z nejlepších sezon, ne-li nejlepší, v kariéře. Z deseti startů na Challenge Tour prošel pětkrát cutem a pokaždé skončil v top 25. Na turnaji v Rakousku dokonce vedl a obsadil nakonec osmé místo. Doma triumfoval mj. na turnaji WGM Czech Open v Berouně, kde navíc vytvořil nový rekord hřiště výkonem 62 ran i turnajového skóre. Dařilo se mu i v soukromém životě, když se oženil se svou přítelkyní a caddie Štěpánkou Čížkovou.

Mezi amatéry obhájili své pozice z předchozího ročníku Šimon Zach a Sára Kousková. Zatímco 22letý Zach loni vyhrál už třetí turnaj v zámoří a letos studium na University of Lousville končí, o tři roky mladší Kousková má za sebou první půlrok na University of Texas. Ještě před svým odchodem do USA se blýskla osmým místem na mistrovství Evropy, čímž vylepšila svůj vlastní nejlepší výkon české hráčky v historii ME o dvě příčky.

Cenu partnerů večera, která se uděluje za mimořádné výkony, přínos k popularizaci golfu a jeho propagaci ve veřejnosti, získali fotograf Martin Kabát a grafik Martin Kysela za vytvoření kampaně na Golfistu roku 2018.

Cenu sportovních novinářů si odnesl Pavel Suchánek, jeden z „duchovních otců“ turnaje WGM Czech Open, který se loni hrál už popáté v Berouně. Za pět let své existence si turnaj s dotací 600 tisíc korun, prioritně určený tuzemským hráčům, vydobyl pevné místo v českém turnajovém kalendáři.