Kdo jsou mladé pušky Světového poháru sjezdařů?

Kdo jsou mladé pušky Světového poháru sjezdařů?

Clement Noel. Zdroj: redbull.com

Mužská část Světového poháru ve sjezdovém lyžování, na rozdíl od té ženské, zažívá v této sezoně silnou generační obměnu. Skončil Axel Lund Svindal, Felix Neureuther a hlavně superstar Marcel Hirscher. Kdo budou jejich nástupci? Kteří z mladých jezdců do 25 let se začínají výrazněji prosazovat?

Téměř v polovině sezony se rýsuje několik talentovaných mladíků, kteří se tlačí na výsluní. Ten trend je překvapivě mnohem výraznější než u žen. Zde je pětice těch dosud nejúspěšnějších, jejichž jména rozhodně stojí za to si zapamatovat.

Překvapením určitě není Francouz Clement Noel, ročník  1997. Toto je slalomář budoucnosti, možný nástupce Hirschera. Teprve 22letý mladík ukázal už předloni, teprve v 19 letech, co všechno umí. Loni už se zařadil ke slalomářské špičce – byl třikrát první a jednou druhý a v dalších sedmi závodech bodoval. Letos, po odjetí pěti slalomů má už první, druhé a třetí místo. O víkendu v Adelbodenu sice nedojel, ale i tam bojoval o první místo. V celkovém pořadí slalomu drží třetí místo.

Dalším výrazným talentem, který už o sobě dal vědět, je mladý švýcarský superuniverzál Marco Odermatt, také ročník 1997. Obrovský talent světového lyžování, který dosud sbíral zlaté medaile na MS juniorů, tuto sezonu vyhrál svůj první závod Světového poháru – SG v Beaver Creeku. Propracoval se tím rázem do první desítky průběžného pořadí. Je schopen bodovat prakticky ve všech disciplínách. Bohužel se mu nevyhnulo zranění, je po artroskopické operaci menisku a musel několik závodů vynechat. Na závodní trati by se měl znovu objevit koncem ledna.

S menším odstupem za touto dvojicí je několik dalších mladíků, kteří teprve začínají pronikat do první desítky. Švýcar Loic Meillard, ročník 1996, letos už devětkrát bodoval, čtyřikrát byl v první desítce, z toho jednou třetí v kombinaci v Bormiu. Výborný slalomář je zároveň dostatečně univerzální a je schopen dobře zajet i SG. Začíná tvrdě konkurovat švýcarským slalomářským esům Yuelmu a Zenhausernovi. V budoucnu by mohl navíc bojovat o celkové pořadí.

Norsko zůstává velkou zásobárnou talentů

Nejmladší letošní kometou je Nor Lucas Braathen, ročník  2000. Devatenáctiletý norský slalomář vlétl do Světového poháru jako uragán. Šestkrát už byl v první desítce ve slalomu, GS nebo paralelním slalomu. Nejlépe se umístil 5. v paralelním obřím slalomu v Alta Badii. Braathen potvrzuje, jaké je Norsko stále rodištěm talentů. Jen v mužích už letos bodovalo 13 (!) závodníků z této severské země.

Jen o půl roku starší než norský mladík je italský slalomář Alex Vinatzer, ročník  1999. V této sezoně se třikrát propracoval do první patnáctky a v Záhřebu skončil dokonce třetí.

K této pětici přidejme ještě Bulhara Alberta Popova (1997), Belgičana Armanda Marchanta (1997), Slovince Stefana Hadalina (1995), Švýcary Tanguye Nefa (1996) a Sandra Simoneta (1995), Chorvata Istoka Rodeše (1996), Rakušana Fabia Gstreina (1997). Z nich určitě někdo ještě letos překvapí.

Text: Petr Pravda

(Visited 353 times, 1 visits today)