Zemřel Pete Dye, tvůrce golfových hřišť přezdívaný Markýz de Sade i Picasso

Zemřel Pete Dye, tvůrce golfových hřišť přezdívaný Markýz de Sade i Picasso

Hřiště Kiawah Island. Zdroj: pga.com

Pete Dye, legendární stavitel golfových hřišť, kterých vytvořil během svého života více než stovku a řada z nich patří mezi největší světové golfové skvosty, zemřel. Ve věku 94 let po dlouhé nemoci ve svém domově v Dominikánské republice. Rukopis jeho hřišť byl nezaměnitelný.

Když sklízel kritiku od hráčů za přílišnou náročnost jeho hřišť, děkoval jim, protože sám chtěl, aby jeho hřiště byla vždy náročnou zkouškou. Ne nadarmo získal přezdívku Markýz de Sade. Nebo též golfový Picasso.

Golfová hřiště, která Dye vytvořil – a řadu z nich společně se svou manželkou Alice, s níž prožil úžasných společných 68 let v manželství – jsou nejen obtížná a náročná, ale také úžasná na pohled. Chcete příklad? Tady je: hřiště Stadium  na TPC Sawgrass, které je domovem The Players Championship, často označovaným jako pátý major, i se svou proslulou ostrovní tříparovou jamkou č. 17.

Právě v případě této ikonické jamky často zdůrazňoval velký podíl své manželky Alice na konečné podobě jamky s ostrovním greenem.

Golf klidně i na Everestu

Výčet všech hřišť, které Dye vytvořil, je hodně dlouhý. Mezi ta nejznámější se řadí Kiawah Island a Whistling Straits. Na tom prvním už se Ryder Cup hrál, na tom druhém se odehraje letos.

On sám se nepovažoval za golfového architekta, protože neměl patřičné školní vzdělání. Nechtěl ani slyšet, aby se o něm mluvilo jako o designérovi golfových hřišť, protože mu chyběl výtvarný talent. On sám o sobě mluvil jako o staviteli golfových hřišť. A stavěl je skvěle, byť v drtivé většině šlo o velice těžká hřiště.

„Proč by měl být golf spravedlivý. Ani život není spravedlivý, takže proč by měla být golfová hřiště spravedlivá,“ prohlašoval Dye po časté kritice hráčů. Vytvářel hřiště, která doslova útočila na všechny smysly golfistů, vytvářel překážky skutečné i ty zdánlivé, skoro by se chtělo říct optické klamy. Číst je bezchybně bylo pro každého velkou výzvou. „Nadšený golfista by ale klidně hrál golf i na Mount Everestu, pokud by mu někdo usadil vlajku na jeho vrchol,“ nechal se také slyšet Dye, člen Golfové síně slávy.

Inovátor v tradiční profesi

Právě jeho nekonformní pohled na stavbu a podobu hřišť ho odlišoval. „Myslím, že Pete byl jako Picasso. Nezřídka vytvářel zcela netradiční a výjimečný design hřišť, stejně jako Picasso svá díla. Byl inovátorem v profesi, která je hodně, ale opravdu hodně tradiční,“ popsal práci Peta Dye jiný známý tvůrce golfových hřišť Arthur Hill.

Pete Dye se narodil ve městě Urbana v Ohiu. Byl talentovaným amatérským golfistou – pětkrát se kvalifikoval na US Amateur a jednou na US Open. Začal pracovat v pojišťovnictví. Úspěšně. Ale převážila jeho láska ke golfu. Na začátku šedesátých let začal stavět golfová hřiště – tím prvním byla devítka El Dorado Golf Clubu nedaleko Indianapolisu v roce 1961.

Postupně přibývala další, desítky dalších. Postavil i hřiště společně s další golfovou legendou Jackem Nicklausem. „Poprvé jsem se potkal s Petem, když mi bylo šestnáct let a Petovi bylo třicet. Tehdy jsem hrál exhibici se Samem Sneadem v Urbanu. Stali jsme se přáteli, odehráli spolu spoustu golfu a vytvářeli společně golfová hřiště. Odešel výjimečný člověk a zanechal tady úžasný odkaz,“ vzpomínal Jack Nicklaus, vítěz osmnácti majorů.

V posledním roce bojoval s vážnou nemocí. Lékaři mu diagnostikovali Alzheimerovu nemoc. Mnohem větší ztrátou ale pro něj bylo úmrtí milované manželky Alice loni v únoru.

Dye postavil během šesti dekád desítky hřišť. Do jeho portfolia patří řada těch nejslavnějších. Vedle Stadium Course v TPC Sawgrass, Ocean Course v Kiawah Island, Whistling Straits i Harbour Town, Blackwolf Run, či Teeth of the Dog v Dominikánské republice.

Pete Dye a jeho hřiště, na nichž se odehrály velké turnaje:

Ryder Cup:

1991 – Kiawah Island, Ocean Course
2020 – Whistling Straits

Solheim Cup:

2017 – Des Mines Golf & Country Club

PGA Championship:

1988 – Oak Tree
1991 – Crooked Stick
2004, 2010, 2015 – Whistling Straits
2012 – Kiawah Island Ocean Course

(Visited 198 times, 1 visits today)