Kus historie US Open skončil: play-off na 18 jamek

Kus historie US Open skončil: play-off na 18 jamek

Zdroj: Getty Images

US Open mění pravidla play-off. Jeden z nejstarších turnajů, hraný poprvé v roce 1895, jako poslední ze čtyřlístku majorů držel tradici play-off na 18 jamek dohrávaných v pondělí. Teď se ale jedna historická kapitola se uzavřela. Už letos v červnu na hřišti Shinnecock Hills na Long Islandu bude v případě, že po 72 jamkách budou mít hráči na prvních příčkách shodné skóre, následovat play-off pouze na dvě jamky.

V celé historii US Open během 117 let rozhodovalo play-off o vítězi ve 33 případech. A osmnáct jamek bylo minimem. Například v tom posledním před deseti lety v Torrey Pines triumfoval Tiger Woods, ale o svém čtrnáctém titulu z majorů rozhodl až po devatenácti jamkách napínavé bitvy s Rocco Mediatem.

Deset let od posledního play-off se řadí k nejdelším čekáním na rozstřel v historii US Open. „Od roku 1895 se hrálo play-off třiatřicetkrát, takže to vychází na každých tři a půl roku. Jenže za posledních 23 let se hrálo na US Open play-off jen dvakrát,“ poznamenal Mike Davis, výkonný ředitel USGA.

Historie US Open ale pamatuje i výjimečné golfové maratony, než byl konečně znám vítěz. Původně se totiž play-off na US Open hrálo dokonce na 36 jamek. V roce 1931 skončili Billy Burke a George Von Elm po 72 jamkách se stejným skóre, rozhodnutí ale nepadlo ani po dalších 36 jamkách a až po dalších 36 jamkách vyhrál o jedinou ránu Burke.

Dlouho jsme se myšlenkami na změnu zabývali. Zvažovali jsme to, že je to kus historie, která by skončila, ale je potřeba si uvědomit současnou situaci. Žijeme v moderní éře moderních technologií, diváci, hráči, televize, ti všichni chtějí znát vítěze hned, v neděli, ne až o den později,“ prozradil Davis s tím, že si USGA udělalo průzkum mezi hráči, fanoušky, médii a sponzory a drtivá většina byla pro změnu.

Pádnými argumenty byl právě tlak televizních společností na zrychlení hry a zkrácení přenosů, stejně jako to, že při pondělní dohrávce nepřijde tolik diváků vzhledem k tomu, že je to pracovní den.

Zbývající tři majory měnily pravidla o play-off už mnohem dřív. Masters jako první zrušilo rozstřel na 18 jamek už v roce 1976 a vystřídalo ho pravidlem o „náhlé smrti“, PGA Championship sáhlo ke stejnému kroku jen o rok později. British Open se přidalo až v roce 1986, ale play-off na 18 jamek vystřídal rozstřel na čtyři jamky.

Pravidlo o play-off na dvě jamky platí od letoška nejen pro US Open, ale i pro další tři golfové šampionáty pořádané USGA, tedy pro US Women’s Open, US Senior Open a US Senior Women’s Open.

(Visited 6 times, 1 visits today)