Lavinový batoh znamená extra bezpečnost navíc

Lavinový batoh znamená extra bezpečnost navíc

Zdroj: whitelines.com

Lavinový batoh je přinejmenším vhodná volba pro všechny, kteří holdují heliskiingu a rádi si dopřejí extra bezpečnost navíc. Lavinový batoh, hovorově také air bag, vám může zachránit život, ale také pojme nejnutnější věci osobní potřeby, jako jsou telefon, lékárnička, náhradní rukavice nebo malá svačina. A samozřejmě lavinová výbava. Přitom váží pouze 3,2 kg.

Pilot 11 je stejně jako další batohy z nové řady lavinových batohů firmy Black Diamond vybaven technologií JetForce, která k nafouknutí air bagu využívá ventilátor. JetForce technologie je výsledkem dlouhodobého úsilí firem Pieps a Black Diamond a jedná se o velký krok vpřed oproti předchůdcům, kteří fungovali na principu “bombiček” se stlačeným vzduchem.

JetForce má totiž hned několik nepřekonatelných výhod. Za zmínku stojí především fakt, že batoh jde používat opakovaně, počet nafouknutí air bagu není nijak omezen. Nemusíte se tedy obávat, že batoh použijete unáhleně a na opravdu nebezpečnou situaci již nebudete vybaveni. Nafouknutí naopak můžete dokonce trénovat a to se cení! Vypuštěný vak jde pak snadno složit a uložit zpět do batohu. Další výhodou je určitě fakt, že s batohem vybaveným JetForce technologií lze naprosto bez problémů cestovat letadlem, při létání za prašanem už na letišti nemusíte řešit žádné komplikace.

Baterie odolné proti mrazu

A jak vlastně revoluční JetForce technologie funguje? Vak batohu se nafukuje pomocí zabudovaného ventilátoru, který je poháněn bateriemi. Nafouknutí trvá pouhé 4 sekundy a následující 3 minuty ještě udržuje ventilátor vak maximálně nafouknutý. Tím udržuje jeho nositele na povrchu případné laviny. Po třech minutách se ale automaticky vyfoukne, aby kolem lyžařovy hlavy vytvořil vzduchovou kapsu, dojde-li náhodou k úplnému nebo částečnému zasypání lavinou. Vak je vyroben z cordury, což je velice odolný materiál, který se jen tak lehce neprotrhne.

navigate_before
navigate_next

Baterie vydrží nabité až několik týdnů, podle toho, jak je používáte. Jsou odolné proti mrazu, takže se nemusíte bát, že by vám při chladném počasí přestal batoh fungovat. Mimochodem, při odchodu z chaty oceníte zabudovaný systém kontroly funkčnosti a nabití. Batoh aktivujete zmáčknutím knoflíku, který je umístěn na ramenním popruhu. Zelené světélko znamená, že vše funguje, jak má, počet modrých světel indikuje stav baterie. Bude-li mít baterie málo šťávy, snadno ji dobijete.

Promyšlený design batohu je nejen estetický, ale také praktický. Lyže se upevňují na batoh diagonálně, nebrání tak rychlému nafouknutí vaku, zvenčí je možné připevnit i helmu. Vnitřní kapsička a kapsička na bederním pásu slouží k lepší dostupnosti drobných předmětů, lavinová výbava je snadno dostupná z přední strany batohu.

(Visited 174 times, 1 visits today)