Vládci alpského lyžování jsou Hirscher a Shiffrinová

Marcel Hirscher a Mikaela Shiffrinová

Poslední nedělní dva závody finále Světového poháru ve švédském Åre sice odfoukl pořádný severák, ale o majitelích křišťálových globů bylo v podstatě už rozhodnuto. Vlastně zbývala poslední tajenka, a to vítězka konečného pořadí v obřím slalomu.

Poté, co byl poslední závod zrušený, si malý globus odnesla Viktoria Rebensburgová. Nejvýraznějšími postavami sezony v alpském lyžování se ale stali celkoví vítězové SP Marcel Hirscher a Mikaela Shiffrinová.

Hirscherova inventura sezony 2017/2018 je víc než obdivuhodná – vyhrál v ní 13 závodů SP, čímž vyrovnal rekordy Ingemara Stenmarka a Hermanna Maiera, získal nejen velký křišťálový globus pro celkového vítěze, ale i dva malé za prvenství ve slalomu a obřím slalomu. Počet získaných globů tím navýšil už na sedmnáct, ten za celkový triumf získal posedmé v řadě, což nikdo v 51leté historii Světového poháru ještě nedokázal.

A aby toho nebylo málo, 29letý Rakušan zaplnil i poslední prázdné místo ve svém lyžařském curriculum vitae ziskem dvou zlatých medailí na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. „Byla to neuvěřitelná sezona,“ přiznal Hirscher, který už měl jistotu globů před vyvrcholením celého seriálu. I tak ale ve Švédsku triumfoval v posledním obřím slalomu, což bylo už jeho 58. vítězství v SP.

I Shiffrinová si poslední závody ve finále SP mohla užívat. Dvaadvacetiletá Američanka triumfovala v celkovém pořadí podruhé za sebou. A přidala i vítězství ve své parádní disciplíně ve slalomu. „Skvělé, úžasné. Nebyla to jednoduchá sezona. Dost jsem se prala s tím, jestli se víc soustředit na Světový pohár, nebo na olympijské hry. Dopadlo to, jak nejlépe mohlo,“ poznamenala Shiffrinová, která na ZOH vyhrála obří slalom a získala stříbro v kombinaci.

Shiffrinová je teprve druhou Američankou v historii, jíž se podařilo vyhrát celkově SP víc než jednou. Její krajanka Lindsey Vonnová má ve sbírce čtyři velké globy. Americká specialistka na rychlostní disciplíny útočila globus za sjezd až do posledního závodu v Åre. Vyhrála ho, ale ani 82. vítězství v SP nestačilo. O pouhé tři body ho získala Italka Sofia Goggiaová.

„Bylo to nesmírně těžké, ale ona nakonec vyhrála závod a já globus,“ radovala se Goggiaová. Jedinou Italkou, která před ní dokázala vyhrát sjezd, byla Isolda Kostnerová v letech 2001 a 2002.

Norská dominance v super-G

Sjezd je historicky parádní rakouskou disciplínou. Ostatně i letos Rakušané Matthias Mayer, Hannes Reichelt, Vincent Kirchmayr a Max Franz více než dvanáctkrát dohromady obsadili podium, ale globus za sjezd jim nakonec vyfoukl poprvé ve své kariéře Švýcar Beat Feuz. I proto, že jeho konzistentní výkony ho sedmkrát vynesly na stupně vítězů.

Globus za super G mají v posledních letech rezervovaný norští sjezdaři. A letošek nebyl výjimkou. Norskou vítěznou sérii letos potvrdil Kjetil Jansrud a prodloužil sérii už na sedm let. Jansrud získal globus za superobří slalom potřetí v posledních čtyřech letech, další přidal v letech 2012 – 2014 Aksel Lund Svindal a jeden v roce 2016 Aleksander Aamodt Kilde. „Co dodat? Tenhle globus pro mě znamená moc. A nejen to, že je to znak toho, že jsem jezdil dobře po celou sezonu,“ poznamenal Jansrud.