Lindsey Vonnová má jasno: Tahle sezona je její poslední

Lindsey Vonnová má jasno: Tahle sezona je její poslední

Zdroj: Zoom Agence

Ještě jedna sezona a dost. Fenomenální sjezdařka Lindsey Vonnová vstoupí na konci listopadu do poslední sezony své výjimečné kariéry. A cílem 34leté Američanky bude pokoření rekordu Ingemara Stenmarka v počtu vítězství v závodech Světového poháru. Legendární Švéd má na kontě 86 triumfů, zatímco Vonnová jen o čtyři méně.

„Tahle sezona bude mojí poslední. Po ní na sto procent a definitivně skončím,“ prohlásila Vonnová před několika dny v New Yorku. Přitom ještě po olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu, kde získala bronz ve sjezdu, prohlašovala, že vydrží na sjezdovkách tak dlouho, dokud Stenmarkův rekord nepřekoná, bez ohledu na to, jak bolestivé to bude.

Jenže během léta svůj názor změnila. Především s ohledem na své zdraví. Právě to je jejím limitujícím faktorem a její kariéry je zraněními doslova rámovaná. Je obdivuhodné, že i v předchozí sezoně, v níž se opět potýkala se zdravotními potížemi i následky těžkého pádu v Lake Louise, dokázala vyhrát pět podniků Světového poháru a mezi ženami je suverénní vládkyní co do počtu vítězství v závodech SP.

Happy 34th birthday, Lindsey Vonn! We can't wait to see all that you are able to accomplish this season.

Zveřejnil(a) FIS Alpine World Cup Tour dne Čtvrtek 18. října 2018

„Dospěla jsem fyzicky do bodu, kdy další závodění nedává smysl. Rozhodně chci být aktivní i v dalších letech, proto musím hledět i do budoucnosti a nebrat v potaz jen nejbližší období,“ přiznala majitelka tří olympijských medailí – zlata a bronzu z Vancouveru a bronzu z Koreji. V Soči 2014 bohužel chyběla – jak jinak – kvůli zranění.

Vonnová má na kontě 82 vítězství v SP a potřebuje pouze další čtyři, aby Stenmarkův rekord vyrovnala, a pět, aby se stala novou královnou. „Pokud se mi podaří rekord překonat, bylo by to úžasné, sen by se stal skutečností. Ale když se to nepovede, není to důvod ke smutku. Myslím, že mám za sebou výjimečně úspěšnou kariéru. O tom není pochyb. Pořád jsem nejúspěšnější sjezdařkou mezi ženami a prožila jsem dost věcí, na které mohu být pyšná,“ poznamenala.

Majitelka sedmi medailí, z toho dvou zlatých, ze světových šampionátů má jasno i v tom, že v nadcházející sezoně bude startovat ve všech sjezdech a super G do okamžiku, než překoná Stenmarkův rekord, ale nemá v plánu jezdit obří slalomy ani slalomy. A také se smiřuje s tím, že na onu metu 87 triumfů nemusí dosáhnout. „Uvidíme, co se během sezony stane,“ konstatovala.

View this post on Instagram

Last day of camp…let’s go!

A post shared by L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) on

Spousta plánů co dělat po konci kariéry

Zároveň už přemýšlí o tom, co bude dělat poté, až pověsí lyže na hřebík. Prozradila, že chce podnikat a také dál rozvíjet svou vlastní nadaci, kterou v roce 2015 založila a jejímž prostřednictvím chce vzdělávat a podporovat mladé sportovce. „Během závodění na svazích jsem posbírala dost zkušeností na to, abych se stala tím, kým jsem dnes. Myslím, že všechny ty lekce se budou hodit, až přijde čas po lyžování,“ dodala Vonnová.

Svou misi za rekordním počtem vítězství v SP zahájí na konci listopadu v kanadském Lake Louise, kde se pojedou rychlostní disciplíny a ty jdou Vonnové parádně.

(Visited 237 times, 1 visits today)