Region Kronplatz: Super lyžování pro zkušené lyžaře a nejen pro ně

Region Kronplatz: Super lyžování pro zkušené lyžaře a nejen pro ně

Zdroj: IDM Südtirol/Harald Wisthaler

Jižní Tyrolsko/Sűdtirol, tato nejsevernější oblast Itálie, začíná být jednou z nejoblíbenějších destinací českých lyžařů. Má to mnoho důvodů. Nabízí výborné lyžování v úžasné krajině Dolomit, které jsou světovým dědictvím UNESCO.

Jsou tu stovky sjezdovek všech obtížností, zaručený sníh, protože zde skvěle zvládli technologii umělého zasněžování a velmi moderní přepravní zařízení. K tomu přidejte 300 slunečních dní v roce, vždy kvalitní servis, alpinsko-středomořský mix kultury i kuchyně. Unikátní gastronomii a excelentní vína.

S 26 michelinskými hvězdami v 19 místních restauracích drží rekord v nejhustší koncentraci špičkových kuchařů. Tady je pravá italská dolce vita i na svazích, ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Region Kronplatz/Plan de Corones

V regionu Kronplatz jsou tři lyžařské resorty: Kronplatz v Dolomitech, pro rodiny vhodný Klausberg a pestrý Speikboden uprostřed třítisícových hor v údolí Ahrntal. Všechny tři areály mají každý svůj vlastní charakter. Všechny nabízí půvab, šarm a krásné výhledy.

Pro lyžaře a snowboardisty to znamená velkou pestrost, každý si najde to své. Kromě toho se v oblasti nacházejí i tři ze sedmi jihotyrolských přírodních parků: Přírodní park Fanes-Sennes-Prags s jeho legendárním kouzelným světem, Rieserferner-Ahrn a Puez-Geisler.

Kronplatz

Mezi městy Bruneck/Brunico, Olang/Valdaora a St. Vigil in Enneberg/ S. Vigilio di Marebbe nabízí 119 km sjezdovek a 32 moderních lanovek. Je to ten největší ze všech tří resortů. Jeho pýchou je 360° panoramatický výhled z vrcholku hory, obří zvon Concordia a Messner Mountain Museum MMM Corones (další horské muzeum horolezce Reinholda Messnera) od slavné architektky Zahy Hadid, které nabízí pohled na tradice a historii horolezectví. Muzeum s jedinečným výhledem na Dolomity vytváří harmonii s přírodou a většina budov je pod úrovní terénu.

Zdroj: IDM Südtirol/Harald Wisthaler

Lyžařská oblast Kronplatz má i pět náročných černých sjezdovek. Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta a Piculin jsou proslulé mezi návštěvníky a jejich celková délka činí 22,5 km a mají převýšení téměř 4000 m. Dobrý lyžař tu může zkusit zdarma Challenge Black 5 a zvládnout všechny tyto černé sjezdovky v jeden den.

Poté může poslat jednu svou fotografii ze sjezdovky na e-mailovou adresu [email protected] a obdrží exkluzivní dárek. Účast je bezplatná.

Kronplatz samozřejmě nabízí spoustu lyžování pro všechny. Má 43% modrých sjezdovek a hodně červených.

 • Zimní sezona: od 30/11/2018 do 22/04/2019 (od 16/4 jsou v provozu už jen vybrané sjezdovky a vleky. Sjezdy do údolí jsou možné jen na severním svahu)
 • Celkový počet lanovek – 32
 • Rozloha lyžařského areálu – 464 ha
 • Délka sjezdovek – 119 km
 • Umělé zasněžování – 100%
 • Celková délka přepravních zařízení – 46 km
 • Celkové převýšení – 16,7 km
 • Osvětlené sjezdovky – 3,4 km

Skipas “Skirama Kronplatz” platí na všech 32 lanovek v celé lyžařské oblasti Kronplatzu, která je součástí velké zóny Dolomiti Superski.  Vlakem “Ski Pustertal Ex-press”, který jede přímo od dolní stanice kabinové lanovky, je to z Kronplatzu pouhých 30 minut do dalšího zimního střediska 3 Zinnen Dolomity.

Více informací na: www.kronplatz.com/zima/cz

Speikboden

Lyžřský areál v údolí Tauferer Ahrntal má reputaci přátelského a neformálního lyžařského střediska. 38 km sjezdovek různé obtížnosti je vhodné jak pro začátečníky, tak i profesionály. Resort má sedm lanovek a široké svahy vedou  rozmanitým terénem od vrcholu 2400 m nad mořem až do údolí.

 • Zimní sezona: 01/12/2018 až 28/04/2019
 • Počet lanovek – 7
 • Rozloha lyžařské zóny – 80 ha
 • Délka sjezdovek – 38 km
 • Celková délka lanovek –  7,3 km
Zdroj: Speikboden/Manuel Kottersteger
Zdroj: Speikboden/Manuel Kottersteger
navigate_before
navigate_next

Klausberg

Středisko je situováno blízko Steinhaus /Cadipietra v údolí Tauferer Ahrntal. Lyžařský resort leží výš než ty okolní. Nabízí 32 km sjezdovek a osm lanovek včetně moderní osmisedačkové „K2“ gondoly, která vyveze návštěvníky až do nadmořské výšky 2510 m za 8 minut. Nahoře jsou překrásné výhledy, při dobrém počasí lze spatřit až 80 vrcholů vyšších 3000 m.

 • Zimní sezona:  01/12/2018 – 28/04/2019
 • Celkový počet vleků – 10
 • Lyžařská oblast – 80 ha
 • Délka sjezdovek – 32 km
 • Celková délka vleků –  14,1 km

Gastronomické a wellness tipy

Kronplatz je také místo, kde se mísí tři kultury se třemi různými jazyky (německý, italský, ladinský). Tři různé životní styly a tři různé kuchyně. Jeho směs spolu s širokým výběrem restaurací – od gurmánských až po venkovské – dává regionu jedinečnou rozmanitost. V lyžařském resortu Kronplatz je na výběr asi 40 chat a horských restaurací.

Mnoho lyžařů a snowboardistů je fanoušky tamních „knödels“ (knedlíků) – jedny z nejlepších jsou na chatě Oberegger Alm. Ti, kteří chtějí vyzkoušet vynikající ladinskou kuchyni, by měli navštívit Ucia Picio Pré. Chata Lorenzi je zas proslulá skvělou kombinací alpské a středomořské kuchyně. A jedním z nejoblíbenějších après–ski v Jižním Tyrolsku je pak bar „K1“ u stanice Reischach/Riscone. Stejně populární je après-ski bar „Gassl“ v Olang.

Dalším zajímavým tipem pro opravdové gurmány je „Kristall Alm“ na Klausbergu, který se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů. Restaurace ohromuje hosty autentickými, originálními kulinářskými tradicemi smíšenými se středomořskou a mezinárodní kuchyní.

A když se příroda probouzí a první sluneční paprsky pohladí hory, čeká na vás právě v  Kristall Alm výjimečná horská snídaně.

Resort Speikboden pak nabízí ve spolupráci se centrem zdravotní péče Cascade ze Sand in Taufers/Campo Tures saunu v horském iglú přímo u sjezdovky. Hosté jsou přivítáni ledovým nápojem u praskajícího ohně. V některých dnech je sauna dokonce zdarma (4. února 2019 od 13:00 do 15:00 – 11. února 2019 od 13:00 do 15:00 – 3. března 2019 od 13:00 do 15:00 – 4. března 2019 od 13:00 do 15:00). V tomto horském iglú je možné i přespat.

Perfektní novinku mají pro lyžaře na Klausbergu – hladký prašanový koberec i po obědě. Na svahu Durreck ve výšce 2510 metrů nad mořem bude každou středu, v pátek a v neděli od 13:00 čerstvě upravený svah rolbami.

Světový pohár

Po velmi úspěšných závodech v roce 2017 a 2018 se Mezinárodní lyžařská federace rozhodla opětovně ocenit Kronplatz – 15. ledna 2019 tam bude opět závod Světového poháru Audi FIS v obřím slalomu na svahu ERTA v St.Vigil am Enneberg.

(Visited 827 times, 1 visits today)