Tomáš Berdych: loučení velkého hráče, který nezlomil zakletí grandslamu

Tomáš Berdych: loučení velkého hráče, který nezlomil zakletí grandslamu

Zdroj: www.atptour.com

Konec, sbohem. Tomáš Berdych se ve 34 letech rozloučil s tenisovou kariérou. Ve výjimečných kulisách dějiště Turnaje mistrů v Londýně. Za asistence těch nejlepších hráčů světa, ale už ne jako jejich soupeř na kurtu s raketou v ruce. A společně s dalšími osmi hráči včetně Radka Štěpánka, kteří v době nedávné také odložili tenisovou raketu jako své hlavní „pracovní“ náčiní.

Čtyřiatřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí potvrdil to, o čem se v posledních měsících – tu méně a jindy více hlasitě – spekulovalo. Neustávající zdravotní problémy a stále se vracející bolesti zad vystavily bývalému čtvrtému hráči světa definitivní stop. To oznámení mělo být pro tenisovou veřejnost překvapením, ale zprávu o loučení neplánovaně a předčasně „odtajnil“ jeho otec Martin.

Zakletí grandslamů

Nic to nemění na tom, že skončil jeden z nejlepších tenistů české historie, kterou před ním psala řada skvělých a výjimečných hráčů. Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Ivan Lendl, Petr Korda a další. Tomáš Berdych mezi ně bez diskuse patří také. Na jeho významu mu nijak neubírá ani to, že se mu nikdy nepodařilo vyhrát ani jeden z grandslamových turnajů.

Určitě tak trochu doplatil na fakt, že hrál v éře famózní trojky Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovič.

A když se mu podařilo udolat dva z této výjimečné trojice, postavil se mu do cesty třetí. Tak jako ve Wimbledonu v roce 2010, kdy na cestě do finále poslal z kola ven Federera a Djokoviče, ale nestačil v rozhodující bitvě o vítěznou trofej na Nadala.

Přestože se o českých tenistech traduje, že dozrávají až v pozdějším věku, po dovršení dvacítky, Berdych vlétl do velkého tenisu jako velká voda. Na profesionální scénu vstoupil v roce 2002, o dva roky později už slavil premiérový titul na ATP Tour a rok na to přidal druhý na prestižním podniku kategorie Masters 1000 v Paříži.

Dva triumfy v Davis Cupu

Celkem nasbíral během své kariéry třináct turnajových titulů ve dvouhře, devatenáctkrát hrál finále. Pravda, na ten nejcennější z grandslamu nedosáhl. Ale doslova oslňoval svou výjimečnou konzistencí své hry – poprvé nakoukl do první světové stovky v únoru 2004 a vydržel v ní do letošního dubna.

Do elitní společnosti nejlepších deseti hráčů se poprvé dostal v květnu 2010 a v top 10 pobyl až do října 2016. Šest a půl roku bez přerušení… Rok 2016 byl také tím posledním, v němž vyhrál turnaj, takže ten první a poslední dělilo dvanáct let!

„Už jako mladý měl vynikající servis a forhend, ale z bekhendu to bylo slabší. Tomáš byl ale hodně vnímavý, nechyběla mu cílevědomost a pracovitost. A od začátku věděl, čeho chce dosáhnout. Hodně to chtěl a šel za tím,“ vzpomínal na společné chvíle trenér Jaroslav Navrátil, který Berdycha trénoval v prvních letech na profesionální scéně a později s ním spolupracoval jako kapitán českého týmu Davis Cupu.

A jestliže trofej z některého z turnajů velké čtyřky Berdychovi v jeho sbírce chybí, tu za Davis Cup si mohl vychutnat hned dvakrát. V roce 2012 v tandemu s Radkem Štěpánkem ukončil třicetileté čekání českého tenisu na daviscupový triumf. Rok poté si vítěznou cestu zopakovali. V letech 2012 až 2014 vyhrál český tým deset zápasů Davis Cupu v řadě. A Berdych tehdy z devatenácti utkání sedmnáct vyhrál.

Dlouhé roky na profesionální scéně se vším, co k tomu patří – stovkami zápasů, tréninků, cestování z jednoho kouta světa do druhého – si vybraly daň. Přestože během své kariéry rodák z Velkého Meziříčí udivoval nejen svou konzistentní hrou na vysoké úrovni, ale také tím, že procházel turnaji bez zdravotních komplikací, poslední roky naopak začal zdravotně strádat. Tělo nakonec řeko dost…

A přišlo loučení. Na Turnaji mistrů, kde sám hrál šestkrát. Letos už ne. „Mezi nejkrásnější pocity tenistů patří okamžik, kdy opouštíte kurt jako vítěz. Tyhle momenty miluje každý, nejsem výjimkou. Tohle mi bude chybět, ale věřím, že přijdou nové věci, které mi budou přinášet zase radost,“ loučil se Berdych před zaplněným hledištěm londýnské O2 Areny.

View this post on Instagram

“Game Set Tennis Career"

A post shared by Tomas Berdych (@tomasberdych) on

5 velkých okamžiků kariéry Tomáše Berdycha:

  • V roce 2004 poprvé „nakoukl“ do první světové stovky světového žebříčku a jako 18letý teenager šokoval v olympijském turnaji v Aténách svět vyřazením Rogera Federera.
  • V roce 2005 získal svůj první a také jediný titul z turnaje Masters 1000 v Paříži. Ve finále porazil Ivana Ljubičiče.
  • V roce 2010 prošel až do finále Wimbledonu, když vyřadil i dva největší favority Rogera Federera a Novaka Djokoviče. Ve finále ale podlehl Rafaelu Nadalovi.
  • V roce 2012 a 2013 byl tahounem českého týmu při dvou triumfech v Davis Cupu. Společně s Radkem Štěpánkem měli impozantní bilanci výher a porážek 16:2 v deblech.
  • Na titul z grandslamu sice nikdy nedosáhl, ale o jeho nebývalé konzistenci hry svědčí i to, že na každém z turnajů velké čtyřky hrál aspoň jednou semifinále.

Tomáš Berdych v číslech:

17.9. 1985 – datum narození
91/196 – váha v kg a výška v cm
2002 – rok, kdy vstoupil na profesionální scénu
2004 – rok, kdy vyhrál první turnaj ATP Tour v Palermu
2016 – rok, kdy vyhrál poslední turnaj ATP Tour v Shenzhenu
13 – turnajů ATP Tour vyhrál během své kariéry
19 – krát hrál ve finále turnajů ATP Tour
4. – místo ve světovém žebříčku bylo jeho maximem
6 – a půl roku strávil nepřetržitě od května 2010 až do října 2016 v top 10 světového žebříčku
52 – grandslamů odehrál bez přerušení za sebou až do US Open 2016
2 – celková vítězství v Davis Cupu
50 – zápasů ze 67 v Davis Cupu vyhrál
7184 – es nasázel během kariéry svým soupeřům
94 – her měl zápas DC, v němž společně s Lukášem Dlouhým porazili Švýcary. Trval rekordních 7 hodin a 2 minuty
29 491 328 – dolarů si vydělal během kariéry na tenisových kurtech
103. – místo ve světovém žebříčku mu patří při jeho loučení s kariérou

(Visited 12 072 times, 1 visits today)