Lyžařská rozhledna Paganella ohromuje kvalitou

Lyžařská rozhledna Paganella ohromuje kvalitou

Zdroj: Paganella Dolomiti

Kdybyste chtěli hodnotit lyžařské oblasti podle krásných výhledů do okolí, trentinská Paganella by určitě musela skončit mezi nejlepšími. Její vrchol, tyčící se tisíc metrů nad údolím řeky Adige, napovídá o tom, že Paganella je rozhledna s kruhovým výhledem.

Na jednu stranu poskytuje výhled na skalnaté vrcholy masivu Dolomity Brenta, pod nímž je z druhé strany ukryté známé lyžařské středisko Madonna di Campiglio. Na východě vidíte neméně krásné masivy východních Dolomit, na severu přes údolí Val di Non se rýsuje hlavní alpský hřeben a na jih přes údolí řeky Adige dohlédnete až k městu Trento. Z vrcholku Pagalelly, ve výšce 2125 metrů nad mořem, si při pěkném počasí vychutnáte také překrásný výhled na největší italské jezero Lago di Garda, lesknoucí se v zimním slunci.

Právě díky blízkosti největšího italského jezera Garda je Paganella horou, která přitahuje nejvíce sněhových srážek v okolí. Proto se tu pravidelně dobře lyžuje už v prosinci a o sníh se nemusíte bát ani na konci sezony. Pro Paganellu je typická, stejně jako v jiných střediscích Trentina, výborná úprava širokánských bezpečných tratí a také rychlé a pohodlné lanovky.

Sjezdovky pro všechny

Lyžařská oblast Dolomiti Paganella se svými 50 kilometry sjezdovek se rozkládá na severozápadních svazích stejnojmenné hory, na jejíž vrcholek se sbíhají lanovky jak z Andala, tak z Fai. Několik červených sjezdovek padá z vrcholu nejprve po holých pláních a potom se jejich polovina až dvě třetiny délky zanořují do lesů.

Délka až k dolním stanicím je okolo pěti kilometrů, pokaždé ale nemusíte jezdit až dolů, i když právě to patří v oblasti k těm nejlepším lyžařským zážitkům. Horní úsek nad hranicí lesa je jak ze strany Fai, tak ze strany Andala obsluhovaný samostanými lanovkami. Také ostatní pisty oblasti jsou většinou značeny jako středně těžké, ale Paganella samozřejmě myslí také na děti a začátečníky, pro které je určeno mnoho modrých sjezdovek.

Zdroj: Paganella Dolomiti
Zdroj: Paganella Dolomiti
Zdroj: Paganella Dolomiti
navigate_before
navigate_next

Snad úplně uprostřed oblasti, mezi dvěma červenými úseky, se svými prudkými pasážemi chlubí známá černá sjezdovka Olimpia. Hlavně díky ní, ale samozřejmě také díky snadné dopravní dostupnosti, si lyžařské středisko Paganella zvolily lyžařské týmy – například USA nebo Norska – pro své evropské tréninky mezi závody Světových pohárů.

Varianty skipasů

Lyžařské středisko Paganella náleží k lyžařskému konsorciu Skirama Dolomiti Adamello Brenta. Lyžaři, kteří sem přijedou lyžovat, se mohou rozhodnout pro lokální skipas, platný pouze v areálu Paganella, nebo skipas Superskirama, který nabízí lyžování na 380 km sjezdovek v dalších lokalitách v okolí údolí Val di Sole.

Jeden den můžete prolyžovat slavnou Madonnu di Campiglio, odkud se na lyžích dostanete až do Pinzola, za návštěvu stojí i vzdálené Tonale – Ponte di Legno, zde si vyjet novou kabinkou až na vrchol ledovce Presena a sjet pod ní pověstnou černou Paradiso. Existuje také kombinovaný skipas, který opravňuje držitele lyžovat i v některé z dalších oblastí Skirama Dolomiti Adamello Brenta dle vlastní volby.

Ubytování hned pod sjezdovkami

Většina návštěvníků lyžařské oblasti Paganella si hledá bydlení v Andalu. Toto lyžařské městečko, rozložené v širokém údolí v nadmořské výšce 1040 metrů nad mořem, nabízí širokou škálu hotelů a jiných ubytovacích zařízení. Pro lyžaře je příjemná hlavně snadná dostupnost dolních stanic obou kabinkových lanovek, kterými se vyjíždí na sjezdovky. Andalo patří k těm místům, kde to po lyžování žije. Má příjemné centrum s obchody a restauracemi pro podvečerní procházky. Pro ty, kdo hledají další sportovní zábavu po lyžování, nabízí rozlehlé multifunkční sportovní centrum s velkým plaveckým bazénem, kluzištěm a mnoha dalšími hřišti. Lákavý je také veřejný wellness AQUAIN.

Zdroj: Paganella Dolomiti

Druhým místem, odkud startuje sedačková lanovka, je Fai della Paganella, která se nachází jen 15 kilometrů od dálničního exitu. Fai je typická horská vesnice, kde najdete jak tradiční ubytování, tak moderní hotely a apartmány.

Jen pět kilometrů od Andala se nachází nádherné horské jezero Molveno, odrážející skalnaté vrcholky brenstských Dolomit. Na jeho březích se rozkládá  turistické městečko stejného jména s malebnou pěší zónou, které nabízí ubytování všech kategorií těm lyžařům, kteří dávají přednost klidu uprostřed překrásné scenérie hor a jezera, okolo kterého se vinou romantické cesty pro zimní procházky.

Zábava nejen na sjezdovkách

Paganella zdaleka není místo, kam se jezdí lyžovat jen na sjezdovkách. Nabízí i možnosti pro stále více populární běžecké lyžování. Milovníci úzkých prkýnek mohou využít dvě běžecké tratě, které vybíhají od sportovního centra v Andalu. První z okruhů, dlouhý 2,5 kilometru, se vine v okolí zamrzlého jezera a jeho sklon 0-4 % napovídá o tom, že je určený spíše pro rekreační lyžaře. Druhá trasa směřující do lesů v lokalitě Priori je již náročnější, její sklon dosahuje až 23 %. Běžecké trasy jsou uměle zasněžované a jsou osvětlené pro večerní běžkování. K dispozici je také škola běžeckého lyžování a půjčovna vybavení.

Zdroj: Paganella Dolomiti

S krásnou přírodou Brentských Dolomit můžete také splynout na skialpinistických lyžích. I tato disciplína si v poslední době získává na Paganelle stále více fanoušků, hlavně těch milujících ticho neposkvrněné horské krajiny daleko od sjezdovek. Pro zájemce, kteří si chtějí během své zimní dovolené vyzkoušet něco nového, organizují v Andalu skialpinistické výpravy různých stupňů obtížnosti, při kterých se překonává od 500 do 1200 výškových metrů.

Paganella samozřejmě nezapomíná ani na snowboardisty. Ve výšce 1450 metrů nad mořem pro ně upravuje snowpark, do kterého se dostanou kabinkovou lanovkou Doss Pelá z centra Andala. Poblíž se nachází také aktivní dětský park Dosson s obrovským nafukovacím hřištěm a jinými atrakcemi, které pomáhají dětem s prvními obloučky na sněhu. Ve středisku jsou dohromady čtyři dětská výuková hřiště, z nichž dvě se nacházejí ve vyšších polohách. Pro rodiče je jejich poloha uprostřed sjezdovek výhodná k tomu, aby si i oni v jejich okolí dobře zalyžovali.

Do Trentina se nejezdí jen kvůli lyžování, ale také kvůli nádherné krajině a samozřejmě kvůli výborné gastronomii.

Na závěr vás možná napadá otázka, čím je Paganella tak zvláštní, že sem jezdí trénovat přední lyžařské týmy, když kromě jedné černé sjezdovky Olimpia 2 se tady jezdí na červených a modrých. Patří však mezi ta příjemná místa, kde vás obklopují překrásná panoramata, kde si vychutnáte skvělou trentinskou gastronomii v mnohých horských chatách a kde máte zázemí v příjemném městečku s bohatými možnostmi sportovního vyžití nebo relaxace. Paganella skutečně neohromuje svou velikostí, ale svou kvalitou. Ve všem a všude.

Text: Dagmar Princ Fryčová

(Visited 282 times, 1 visits today)