Úchvatné golfové divadlo The Masters. McIlroy touží po kariérním grandslamu

Úchvatné golfové divadlo The Masters. McIlroy touží po kariérním grandslamu

První major golfové sezony je tady. Proslulé a slavné Masters na doslova ikonickém hřišti Augusta National. Ze čtyřlístku turnajů velké čtyřky je Masters sice tím nejmladším, ale nutno hned dodat, že zároveň i nejúchvatnějším. Vyhrát tady, obléci si zelené sako určené jen šampionům, je meta, o kterou usiluje každý golfista. Je ale jen málo těch, kteří svůj sen promění v realitu. Kdo to bude letos, určí čtyři kola od 11. do 14. dubna.

Masters je jediným podnikem mezi majory, který nikdy nemění místo a hraje se stále v Augustě, na místě, které mnohem víc než golfové hřiště připomíná jedinečnou botanickou zahradu. Ostatně, každá jamka nese jméno nějaké květiny, keře, či stromu.

Před rokem tady vyhrál Patrick Reed, a pokud by titul v letošním 83. ročníku Masters obhájil, stal by se teprve čtvrtým hráčem v historii, jemuž se podařilo vítězství dva roky pos obě zopakovat. Před ním se to podařilo pouze Jacku Nicklausovi (1965 a 1966), Nicku Faldovi (1989 a 1990) a Tigeru Woodsovi (2001 a 2002). Tedy golfová společnost nadmíru skvostná…

Před prvním odpalem turnaje, k němuž patří i řada tradičních rituálů a akcí – mj. večeře šampionů pořádaná předchozím vítězem, turnaj na tříparovém hřišti, slavnostní odpal legend a samozřejmě už řečené oblékání do zeleného saka pro vítěze – čeká na odpovědi bezpočet otázek. Včetně té nejžhavější: kdo zvítězí v 83. vydání Masters?

Monday at the Masters

Welcome to Monday at the Masters.

Zveřejnil(a) Masters Tournament dne Pondělí 8. dubna 2019

Mezi největší favority ve startovním poli s pouhými 87 hráči se řadí Rory McIlroy. I proto, že Masters je posledním majorem, který mu chybí k naplnění kariérního grandslamu, tedy triumfu na všech podnicích velké čtyřky. Devětadvacetiletý Severní Ir vlastní už čtyři tituly z majorů, naposledy ale vyhrál na PGA Championship v roce 2014.

Při předchozích čtyřech pokusech uzavřít kariérní grandslam skončil v Augustě čtvrtý, desátý, sedmý a pátý. Loni dokonce startoval ve finálovém flightu s pozdějším vítězem Reedem, ale závěrečnu rundu neuvládl. Letos se naladil na vítěznou notu na The Players a favoritem je i podle bookmakerů. Uzavře tedy McIlroy svůj vytoužený grandslam?

Největší šanci mají dle statistiků třicátníci

Nebo se po čtrnácti letech dočká pátého titulu z Augusty a patnáctého z majorů celkově Tiger Woods? Pokud by se tak stalo, byl by to zcela určitě pohádkový závěr jednoho z největších sportovních comebacků v historii. Vedle čtyř titulů z Masters dokázal Woods projít v Augustě cutem ve všech svých 19 startech. Je to jeho jediný major, na němž má, co se týče startů ve víkendových kolech, stoprocentní bilanci.

Jenže v posledních čtyřech letech vítězili golfisté, pro něž to byl premiérový titul z majoru – Jordan Spieth, Danny Willett, Sergio Garcia a naposledy Reed. Takový Garcia se dočkal prvního vítězství v Augustě až na devatenáctý pokus. A možná i tak trochu potom platil daň – na posledních pěti majorech neprošel ani jednou cutem a prožívá tak nejhorší sérii své kariéry.

Pokud bychom si vzali na pomoc čísla a statistiky, pak bychom museli hledat vítěze mezi hráči ve věku mezi 32 a 33 lety. Průměrný věk vítěze Masters je totiž 32,55 roku. Měřeno tímto aspektem, kandidáty na vítězství jsou např. Webb Simpson, Billy Horschel či Keegan Bradley.

Masters v číslech…

 • 0 – Dosud nikdy nikdo nevyhrál v jednom roce tříparový turnaj a poté i Masters.
 • 4 – Celkem čtyři albatrosy padly v historii Masters. Naposledy trefil pětiparovou jamku, konkrétně dvojku, druhou ranou Louis Oosthuizen v roce 2012.
 • 6 – titulů na Masters získal Jack Nicklaus mezi roky 1963 až 1986. Ten poslední ve 46 letech a stal se nejstarším vítězem všech dob.
 • 15 – až na 15. místo se propadl v roce 2011 Rory McIlroy, přestože vstupoval do finálového kola jako lídr s náskokem 4 ran. Jenže v neděli zahrál katastrofálních 80 ran.
 • 2,50 – dolarů stojí Masters Club sendvič.
 • 29 – es padlo v historii Masters.
 • 40 – yardů, o tolik byla pro letošek prodloužena jamka č. 5 s názvem Magnolie, která nyní měří 495 yardů.
 • 52 – je rekordní počet startů Garyho Playera na Masters
 • 60 – ročníků Masters vyhráli Američané.
 • 63 – ran je stále platným rekordem hřiště. Mají ho v držení Greg Norman a Nick Prize.
 • 72 – je par hřiště Augusta National a jeho délka v letošním roce je 7475 yardů.
 • 87 – hráčů je letos ve startovním poli a je to jeden z nejmenších počtů v historii.
 • 250 – dolarů stojí výroba ceny pro vítěze, tedy zeleného saka.
 • 1934 – je rok, v němž se odehrál první ročník Masters.
 • 1 980 000 – dolarů je částka, kterou si odnesl loňský vítěz Patrick Reed a stejnou sumu získá i letošní vítěz
(Visited 164 times, 1 visits today)