Horský křišťál. Monte Rosa láká i kvalitní architekturou

Horský křišťál. Monte Rosa láká i kvalitní architekturou

Chcete vyrazit na opravdu pořádné hory a k tomu zažít také ve věci ubytování něco nadstandardního? Žádný problém, neobvyklé horské obydlí ve vysoké nadmořské výšce najdete ve švýcarském kantonu Valais nedaleko Zermattu, kde se na jihozápadním úbočí ledovcového masivu Monte Rosa, v nadmořské výšce 2883 m n. m., nachází stejnojmenná horská chata.

Stavba nazývaná „horský křišťál“ vznikla při příležitosti 150. výročí prestižního architektonického učiliště – Spolkové vysoké technické školy ETH v Curychu, kdy studenti pod vedením architekta Andrea Deplazese strávili čtyři semestry studiem extrémních klimatických podmínek a výzkumem nejmodernějších technologických poznatků, aby dokázali, že lze skloubit vysoké nároky na architekturu s energetickou soběstačností a stavěním ve vysokohorských oblastech.

Nová Monte Rosa s ubytovací kapacitou 120 lůžek nahradila původní kamennou stavbu, jež v místě stávala víc než sto let, a byla slavnostně otevřena na jaře 2010. Investici ve výši cca 6,5 milionů švýcarských franků poskytl Švýcarský alpský klub SAC.

Pětipodlažní stavba je provedena z prefabrikovaných dřevěných dílů, které byly na místo dopravovány helikoptérami. Hvězdicovitě rozmístěné příhradové nosníky vytvářejí ideální tvar osmistěnu, jehož stěny jsou pokryty lesklým titanzinkovým plechem, díky kterému shora vypadá jako vybroušený ledový krystal. Jižní fasáda je osazena fotovoltaickými panely, jež zajišťují až 90 % potřebné energie (bez provozu kuchyně, 64 % v plném provozu).

Celá budova je zvnějšku ovinuta kaskádovým schodištěm, které propojuje jednotlivá podlaží a zároveň návštěvníkům nabízí nádherný panoramatický výhled. Průběžné okno současně přivádí sluneční paprsky dovnitř dispozice a přispívá k pasivním ziskům.

Mimořádně náročné technické dílo

Jako zásobárna vody slouží skalní kaverna v hloubce 40 m zachycující tající sníh; voda je před použitím biologicky upravována a recyklovaná odpadní voda dále slouží ke splachování toalet. Vytápění zajišťuje teplovodní kotelna na řepkový olej a kapalný propan. Chata je plně automatizovaná; systém zaznamenává aktuální stav počasí i prognózy jeho vývoje a data jsou nepřetržitě přenášena do centrály v Curychu, odkud je řízen veškerý provoz – vytápění, nabíjení akumulátorů, čištění odpadní vody a další.

Monte Rosa představuje mimořádně náročné technické dílo, jež může bezpochyby sloužit jako vzor moderních nízkoenergetických a nízkoemisních staveb. Mimo jiné získala řadu ocenění, například Schweizer Solarpreis 2010 v kategorii novostavby a sanace staveb, cenu Norman Foster Solar Award 2010, zvláštní cenu Milestone 2009 jako udržitelná stavba, cenu Holcim Award 2009 Bronze a nominaci na cenu Detail 2011 Prize Green Architecture.

(Visited 228 times, 1 visits today)