Na běžkách šumavským pohraničím. Za krásami přírody i poznáním historie

Na běžkách šumavským pohraničím. Za krásami přírody i poznáním historie

Hájenka na Knížecích Pláních. Zdroj: www.knizeciplane.cz

Hraniční pásmo na pomezí Čech a Německa poznamenala od roku 1938 hromada historických událostí. Od odstoupení Sudet, přes odsun Němců, převádění osob za hranice, až po železnou oponu. Dnes se na tomto území dostanete na běžkách do míst, která byla přísně střežena, a navštívil je jen málokdo.

Šumavské pláně jsou největší plochou ve střední Evropě s nadmořskou výškou přes tisíc metrů nad mořem. Zima sem přichází velmi brzo a většinou trvá až do půlky dubna. Dobré sněhové podmínky přejí běžkařům, kteří kromě klasických tras, mohou vyběhnout i za poznáním historie.

K dvaceti kilometrovému, celodennímu výletu vystartujte z Borové Lady směrem na Knížecí Pláně. Hned za obcí minete komplex bývalé roty pohraniční stráže a pomalu zaplujete do lesa. Běžecká stopa kopírující malou lesní silnici vás dovede na Židovskou cestu, odkud vystoupáte do výšky tisíc dvě stě metrů nad mořem nahoru na Bučinskou cestu.

Tady se vydýcháte z převýšení tři sta metrů a za předpokladu jasného počasí dohlédnete na alpské čtyř tisícovky. Pak se rozhodnete, zda výlet prodloužíte o výšlap po úbočích hory Stráž a následný adrenalinový sjezd k pramenu Vltavy nebo budete přímo po loukách pokračovat na Bučinu (Buchwald).

Bývalou osadu, kde před druhou světovou válkou žily stovky obyvatel převážně německé národnosti, postihl neradostný osud. Po skončení bojů se Bučina ocitla v zakázaném hraničním pásmu a železná opona ji nadobro odřízla od světa. Dřívější život tu připomínají jen základy padesáti pěti domů, jež byly zbourány v roce 1956, letité ovocné stromy a zarůstající kamenné snosy na loukách.

Po stopách Krále Šumavy

Starou atmosféru dokresluje také několik budov (například Pešlova chata), které využívali pohraničníci. Na státní hranici je to opravdu jen skok a snadno si tu vybavíte scény ze známého filmu Král Šumavy. Nicméně plán vaší cesty vás zavede tajuplnou krajinou k bývalému kostelu sv. Jana Křtitele na Knížecích Pláních (Fürstenhut).

Svatostánek se hřbitovem byl záměrně v neděli odstřelen armádou v roce 1956, aby likvidaci viděli věřící z německého Finsterau, jež se právě vraceli ze mše. Znovu vztyčené a obnovené náhrobní desky pravděpodobně pod závějemi sněhu nespatříte, avšak pietní kříž na místě zbouraného kostela rozeznáte snadno.

Až si smutnou lokalitu prohlédnete, najeďte znovu do běžecké stopy vedoucí k hájence na Knížecích Pláních (zde máte možnost občerstvení v restauraci) a přes údolí Vltavského potoka se po Židovské cestě vraťte zpět do Borové Lady.

Pokud patříte mezi rekreační běžkaře, vydejte se z Borové Lady na deseti kilometrový okruh okolo Chalupské slati. Většina trasy v blízkosti největšího rašelinového jezírka v České republice vede po rovině a po loukách v mělkém údolí Vydřího potoka. Právě přes Chalupskou slať převáděl agent americké zpravodajské služby CIC Kilián Nowotny emigranty z Československa do Bavorska.

Šumavské pláně jsou největší plochou ve střední Evropě s nadmořskou výškou přes tisíc metrů nad mořem.

Užitečné informace

  • Do Borové Lady se dostanete z Vimperku nebo Prachatic autobusem. V případě, že zvolíte dopravu autem, parkovací místo najdete na centrálním parkovišti v obci.
  • Chcete-li si užít túru s minimem lidí, realizujte ji mimo víkend a jarní školní prázdniny.
  • Před realizací vyjížďky si zjistěte předpověď počasí a zkontrolujte na webu Bílá stopa, v jakém stavu jsou běžecké trasy.
  • Pamatujte, že se skoro po celý den budete pohybovat mimo civilizaci. Vezměte si do batohu rezervní oblečení, pití a jídlo včetně energetických tyčinek.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 108 times, 1 visits today)