Navrátilová a McEnroe nechtějí, aby tenisová aréna nesla jméno Margaret Courtové

Navrátilová a McEnroe nechtějí, aby tenisová aréna nesla jméno Margaret Courtové

Margaret Court Arena

Margaret Courtová získala během své bohaté tenisové kariéry v 60. a 70. letech minulého století úctyhodných 64 grandslamových titulů, z toho 28 jich bylo v tzv. otevřené éře. Uvedená čísla ji bezpochyby řadí mezi nejlepší hráčky historie a i proto byl v roce 2003 na její počest přejmenován jeden z hlavních dvorců Australian Open, který tak nese název “Margaret Court Arena”.

Vedle dosažených úspěchů je však sedmasedmdesátiletá dáma známá také pro svou otevřeně vyjadřovanou nenávist vůči sexuálním menšinám.  Už v roce 1990 se o Martině Navrátilové a dalších lesbicky a bisexuálně zaměřených hráčkách vyjádřila, že ničí tenis a dávají špatný příklad mladým hráčům.

https://www.youtube.com/watch?v=mSqekABqp6k

Proti homofobním výrokům ze strany Courtové se opakovaně vymezuje nejen část tenisové veřejnosti, ale i velká jména tohoto sportu, jako například zmiňovaná Navrátilová či její krajan John McEnroe. Naposledy oba svůj protest artikulovali na letošním Australian Open, kdy rozvinuli transparent s požadavkem, aby “Margaret Court Arena” měla jiné jméno, a to po jiné slavné australské hráčce – Evonne Goolagongové.

Navrátilová si navíc chtěla vzít slovo po úterním deblovém zápase legend a za tímto účelem si vzala mikrofon umpirového rozhodčího. Její slova však přestala být zhruba po deseti vteřinách slyšet – organizátoři turnaje zřejmě mikrofon vypnuli. Stalo se tak den poté, co byla Courtová od pořadatelů úvodního grandslamu sezony oceněna při příležitosti 50. výročí od jejího zisku kariérního Grand Slamu.

“Její výsledky na kurtu nikdo nezpochybňuje, i pro mě byla vzorem. Ale v naší tenisové rodině také bojujeme s předsudky a snažíme se být sportem pro každého. Její projevy šíří nenávist a zraňují mnoho citlivých lidí,” uvedla Navrátilová na adresu Courtové. McEnroe si ještě přisadil, když požádal Serenu Williamsovou, aby vyhrála ještě dva grandslamy ve dvouhře a tím překonala rekordních 24 titulů australské legendy. “Potom budeme moci její urážlivé názory poslat tam, kam patří – do minulosti,” řekl McEnroe.

(Visited 483 times, 1 visits today)