Nebezpečný život alpských lyžařů: byznys plný rizika

Nebezpečný život alpských lyžařů: byznys plný rizika

Zdroj: Agence Zoom

Ta statistika nejspíš lehce vyrazí dech. Podle analýzy FIS potká celou třetinu alpských lyžařů a lyžařek vážné zranění, které je na dlouho postaví mimo hru. Leckdy i na celou sezonu. Ostatně, není divu, když se sjezdaři řítí z kopce rychlostí i přes 150 km/h. Pak stačí malá chybička a zdravotní malér je na světě.

A před zraněními neochrání ani všechny medaile, ocenění ani tvrdý trénink. Stačí se zeptat Lindsey Vonnové. Žádná jiná sjezdařka nenasbírala tolik triumfů ve Světovém poháru jako ona. Americká hvězda má ve své sbírce 77 prvenství v SP a k tomu třeba i zlato z olympijských her ve Vancouveru.

Sběratelé úrazů a zranění

Jenže zrovna tak, jak je pestrý její výčet úspěchů, je i velice dlouhý seznam jejích zranění. Ostatně, ona sama o sobě říká, že je pilnou sběratelkou úrazů. „Měla jsem dvakrát přetržené přední křížové vazy, několikrát poškozený meniskus, ani nevím, kolikrát jsem měla utržené koleno, asi pětkrát, ale už ani přesně nevím, kolikrát které. K tomu několikrát otřesy mozku. A taky zlomenou ruku, ve které mám nyní dlouho kovovou tyč. Můj život je nebezpečný,“ přiznala Vonnová.

Zranění kolene, to je nejčastější úraz mezi sjezdaři. Skoro by se chtělo říct, že je to jejich Achillova pata… Koleno nevydrželo ani při hrůzostrašném pádu Aksela Lunda Svindala loni v Kitzbühelu. Zranění pro Nora znamenalo konec sezony, léčení a intenzivní rehabilitaci, aby bylo jeho koleno v plné síle pro letošní olympijskou sezonu.

„Nejhorší období pro závodníka je to první, kdy můžete chodit jen s pomocí berlí,“ prohlásil 34letý Nor, majitel olympijského zlata z Vancouveru a pěti titulů mistra světa. „Jenže pak jdete a hádejte, co uděláte? Zase lyžujete, přestože je to to nejhorší, co pro svá kolena můžete udělat. Není to rychlost, která nás ničí, ale jedna jediná chyba,“ dodal.

Vítězit a brát medaile je ale jen jedna strana mince. Zůstat bez zranění je leckdy mnohem cennější výhra.

Sjezdaři jsou svým způsobem vzácná sportovní rasa. Když je zranění srazí obrazně řečeno na kolena, zvednou se a vrátí se. I když je to leckdy dlouhá cesta. Bez lyží a naplněná tvrdou dřinou. Jen proto, aby opět mohli vyrazit na sjezdovkách rychlostí, z níž jde hlava kolem. Donutit k tomu své tělo i mozek vyžaduje abnormální porci odvahy a odhodlání.

„Množství zranění, závažnost jejich zranění i jejich načasování, to jsou věci, kterými si špičkoví lyžaři procházejí. Lindsey nevyjímaje. Normální člověk snad ani nedokáže pochopit, čím si procházejí,“ přidal svůj pohled na zvláštní sjezdařskou náturu Brett Gingold, lékař amerického lyžařského týmu.

It may not have been the result I was looking for this weekend but i was happy to be back racing GS after not racing…

Zveřejnil(a) Lindsey Vonn dne Neděle 29. října 2017

Letošní Světový pohár už má za sebou první dva podniky – tradiční start v Söldenu a poté dva týdny nato slalom v Levi. Měřeno sportovním pohledem, Vonnová neuspěla, protože neprošla v Söldenu v obřím slalomu do druhého kola. Jenže i tak se usmívala, protože je momentálně prostě zdravá. A může tak myslet na překonání rekordních 86 vítězství Ingemara Stenmarka ve Světovém poháru i na zisk medailí na olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Text: Alois Žatkuliak

(Visited 130 times, 1 visits today)