Ski Guide: Gruzie a Indie

Ski Guide: Gruzie a Indie

Nyní sice můžeme dovolenou na lyžích jen plánovat, o to odvážnější však můžeme být. Času na přípravu je dost, proč se tedy nezaměřit na dva neobvyklé lyžařské klenoty – Gruzii a Indii?

Party time v Gruzii

Destinace: Gruzie, Gudauri

Hotel: Rooms Kazbegi

Argumenty: Pětitisícové horské pisty, progresivní clubbing scéna v Tbilisi

Perfektní únik se ze stereotypní zábavy après-ski barů Evropy poskytují dramatické horské masivy severní Gruzie. Po dosednutí přímého letu z Prahy na pomyslné hranici Evropy a Asie v hlavním městě Tbilisi je sázkou na jistotu designový hotel Rooms. Výhled na křižovatku kultur získáte z kopce Narikala nad městem, kam jezdí lanovka. Z výše do hlubin mezi všudypřítomné neony se však musí pustit každý milovník nočního života, ten v Tbilisi směle konkuruje trendy místům v Berlíně. Legendou se stal techno klub Bassiani v opuštěném podzemním bazénu pod stadionem, kam se vyplatí zavítat i pokud neholdujete elektronické hudbě, své dveře otevírá jen jednou v týdnu a dovnitř se dostanou pouze předem schválení hosté. O opravdu divoké noci se postará plejáda podniků v čele s Drama Barem, gay klubem Success Bar nebo komorním Didi Gallery. Zárukou klidnějšího večera jsou bary Prince a Bauhaus nebo Meoba. Pozici na špičce atraktantů okupuje multifunkční prostor Fabrika, bývalá sovětská továrna na šicí potřeby, kterou proměnili v roce 2016 ve fotogenický hostel s prostorem pro současné umění. Z Tbilisi je to necelé dvě hodiny cesty na sever pro extra porci slunečních paprsků z pětitisícové nadmořské výšky v největším lyžařském resortu Gudauri. Novinkou letošního roku je lanovkové propojení Gudauri s nedalekým resortem Kobi a regionem kolem městečka Stepantsminda, kde poskytuje plný západní komfort impozantní designový hotel Rooms Kazbegi. Kdo nechce strávit patnáct minut v gondole, může dát přednost ski in/ski out přístupu minimalistického resortu přímo v Gudauri Quadrum Ski, tento butikový koncept vsazený do šasi přepravních kontejnerů pro letošní sezonu připravil rozšíření služeb jako je bazén a privátní lekce jógy s výhledy.

Extremní sjezdy v Kašmíru

Destinace: Indie, Kašmírské údolí

Hotel: Khyber Himalayan Resort & Spa

Argumenty: Unikátní prašan ze Střechy světa, ayurvédské rituály

Mekka freeriderů nesvazuje lyžařské zbraně ani metrem upraveného manšestru a je splněným snem každého milovníka načechrané prašanové pokrývky. Freeride v nejvyšším pohoří světa, v Himálaji, je ultimátním lyžařským zážitkem. Hlavní sezona tady panuje od ledna do března, kdy můžete pokořovat svahy ski resortu Gulmarg, jenž si vydobyl své místo mezi niche destinaceni pro opravdu jiné lyžování. V srdci pohoří Pír Pandžál, v předhůří himálajského hřebene si doširoka otevřete pomyslné album nezapomenutelných momentů: v kašmírském údolí v pohraničním pásmu Jammu & Kašmírbudete mít osmitisícový Nanga Parbat jako na dlani. Opravdu syrovou ochutnávku zdejších velehor však servíruje heliskiing z pětapůltisícového vrcholu Sunshine. Zkušení freerideři přitom upozorňují, že indické lyžování se nedá srovnat s žádným jiným na světě – ano, ani s legendárním japonským prašanem. Jako nepatrná tečka za přívalem adrenalinu se pak bude jevit jízda nejvyšší kabinovou lanovkou na světě, na níž je ideální plynule navázat zklidněním v zázemí chalet hotelu Khyber, tedy v jednom z jeho osmdesáti komfortních pokojů s panoramatickou vanou. Legendou je vyhřívaný hotelový bazén, který dělí od exteriéru definovaného úchvatným zakřivením okolních hor jen velkoformátová okna atakující výšku tři metry. O totální splynutí se zdejší kulturou i přírodou se pak postarají ayurvédské rituály v oceňovaném spa.

(Visited 83 times, 1 visits today)