Pivo, škvarky, koloběžka. Oslavy zisku karty na LPGA v podání Kláry Spilkové

Pivo, škvarky, koloběžka. Oslavy zisku karty na LPGA v podání Kláry Spilkové

Klára Spilková si dál plní své golfové sny. Krok za krokem. Po osmi letech na Ladies European Tour složila v minulých dnech náročnou zkoušku a vybojovala si kartu na LPGA. Dál už to nejde, LPGA je vrcholem ženského světového golfu.

Během tří týdnů odehrála za oceánem dvanáct kvalifikačních kol. V první fází q-school měla 193 soupeřek, v té druhé 102. Na kartu dosáhly jen ty vyvolené. Mezi nimi i třiadvacetiletá Spilková, první Češka na LPGA.

„Prožívám ohromnou radost. Jsem trochu unavená, ale v eufórii. Splnil se další z mých snů,“ přiznala včera v Hergetově cihelně po svém návratu ze zámoří. Na LPGA bude sice čtvrtou hráčkou s českými kořeny, ale první, u jejíhož jména bude i česká vlajka.

Jak hrát dobře? Kazit na drivingu

Zvládnout dvanáctikolový maraton, v němž nešlo o vítězství, ale o postup, byl náročnou zkouškou. To, že Spilková po osmi odehraných kolech dokonce vedla, totiž ještě nic neřešilo. Musela zvládnout i závěrečná čtyři. „Bylo to dlouhé a po psychické stránce hodně náročné. To přiznávám. Brala jsem to proto jako tři turnaje. Odehrát tři čtyři turnaje v kuse, na to jsme zvyklé. Ale taky jsem hodně odpočívala, spala nebo jedla,“ prozradila.

A že náročnou kvalifikací prošla s velkým přehledem, dokládá i fakt, že během celé kvalifikace nezahrála ani jediné double bogey. Poprvé na tak velkém podniku. „Jo, to se povedlo. Pomohl mi v tom můj přítel Martin. Je hodně vnímavý, a tak mi poradil, abych pár ran na drivingu pořádně pokazila. Létalo mi to doprava, doleva… Takhle jsem hrála asi deset minut a musím říct, že se mi hodně ulevilo. Dělala jsem to pak před každým kolem. Setřásla jsem ze sebe tlak, moc mi to pomohlo,“ odtajnila speciální recept na přesnou hru.

Zdroj: Zdeněk Sluka

Příští sezona na pankáče

Příští sezona tak bude doslova a do písmene přelomová. I proto, že se členka globálního týmu KPMG bude muset odstěhovat do USA. „Už tři roky mapujeme, kde by mohla Klára bydlet, aby měla dobré zázemí a možnost cestovat na turnaje. Zatím to vypadá na oblast Tampy, Orlanda nebo spodku Mexického zálivu,“ poznamenal manažer jejího týmu Petr Žák.

Spilková si ale především může odškrtnout další ze svých splněných golfových snů. „Zatím všechno se mi splnilo, což je krásné. Chtěla jsem hrát na LET, vyhrát turnaj, dostat se na olympijské hry a získat kartu na LPGA. Samozřejmě mám i další sny, třeba Solheim Cup, ale teď si chci užívat přítomný okamžik, toho, že můžu hrát sérii, o které jsem snila,“ prohlásila česká hráčka.

Jak bude vypadat její program v příštím roce, zatím není jasné. I proto, že ještě není zveřejněný turnajový kalendář LPGA na rok 2019. Ani na LET. „Nevím zatím nic konkrétního a já jsem takový ten typ, co musí mít všechno zorganizované. Zatím ale nevím, a tak jsem se rozhodla, že ta další sezona bude na pankáče, že budu dělat všechno podle svého pocitu, protože jsem pocitový člověk. Chtěla bych odehrát vždy tak tři turnaje a potom si dát týden volno. Ale uvidíme. Chtěla bych si udržet i kartu na LET kvůli šanci hrát Solheim Cup,“ naznačila, jak bude vypadat premiérová sezona v zámoří.

Sny jsou a budou. Chci si je dál plnit

O svých dalších golfových snech sice nechtěla mluvit, ale stejně na ně nakonec došlo. I proto, že o nich mluvila v minulosti. Ostatně, už na prahu své kariéry ještě jako třináctiletá amatérka hodně sebevědomě tvrdila, že se stane světovou jedničkou. Teď k tomuhle snu nakročila hodně výrazně…

„Být světovou jedničkou, to je pořád jeden z mých snů. Ale během let se moje hra nějak vyvíjela a leccos se událo. Teď mě čeká první rok na LPGA a já chci především hrát a být stále lepší a lepší hráčkou. Sny jsou a budou a pořád si je budu chtít plnit,“ přiznala Spilková. A přidala i další – už zmíněný start v evropském týmu Solheim Cupu a také medaili z olympijských her.

„Nejdřív mě čeká první krok – dostat se na olympijský turnaj. Pak mohou přijít další. Získat olympijskou medaili, to by bylo krásné. Je to další z mých snů. Teď jsem ale spokojená s tím, co je a doufám, že mi ten pocit dlouho vydrží,“ poznamenala.

To, co už stihla, byla první oslava úspěchu, který je pro český golf opravdu historický. Byť poněkud netradiční. „Hned po turnaji jsme si šli dát pivo. Jedno, dvě a tak. Bylo to fajn. Taková lehounká oslava. Doma mě pak čekal chleba se sádlem a škvarkama. K tomu zase pivo. To bylo super. Ale já oslavuji tak nějak každý den, každou vteřinu. Pro mě je život jedna velká oslava,“ prozradila Spilková.

I to, že další součástí oslav bude projížďka na koloběžkách po Praze. „Už se na to měsíc těším a připravuji. Mně dělají radost takové obyčejné a normální věci,“ dodala česká golfistka a první Češka na dámské LPGA.

Milníky golfové kariéry Kláry Spilkové

Rok 2011: nováčkovská sezona na LET

Na profesionální scénu Ladies European Tour vstoupila v roce 2011 v 16 letech jako nejmladší hráčka v historii LET a jako druhá česká hráčka po Zuzaně Mašínové. Hned v premiérovém turnaji v Maroku skončila na skvělém 7. místě.

Rok 2013: první start na majoru

Ve své třetí sezoně na LET se dočkala i prvního startu na majoru, konkrétně na Ricoh British Women’s Open. Po dvou kolech zahrála pět ran nad par, skončila na 93. pozici a při své premiéře neprošla cutem.

Zdroj: Scott Halleran/Getty Images

Rok 2016: start na olympijských hrách v Riu

Golf se po 112 letech vrátil zpět do programu olympijských her a česká golfistka při obnovené premiéře golfu pod olympijskými kruhy v Riu de Janeiru nechyběla. Skončila na 48. místě se skóre +11.

Rok 2017: první titul na Ladies European Tour

Přestože její vstup na LET v roce 2011 vypadal hodně nadějně, musela na svůj první turnajový titul čekat šest let. A dočkala se právě v Maroku, kde vyhrála v dubnu podnik Lalla Meryem Cup a odnesla si šek na 67 500 euro, nejvyšší v kariéře.

Rok 2017: 4. místo v žebříčku Order of Merit

Rok 2017 byl pro českou golfistku přelomovým. K prvnímu titulu na LET přidala ještě dvě umístění v top 10 a v celkovém pořadí Order of Merit obsadila skvělé 4. místo. Stačilo jí na to jen deset startů, které byly v kalendáři LET. Jedinou kaňkou tak byla neúspěšná kvalifikace o LPGA.

Rok 2018: postup na LPGA

Co se nepovedlo v roce 2017, povedlo se o rok později. Členka globálního týmu KPMG zvládla velice náročnou předkvalifikaci na Floridě a poté i osmikolovou kvalifikaci v Severní Karolíně a jako první Češka v historii získala kartu na slavnou LPGA. Ve 23 letech…

(Visited 91 times, 1 visits today)