Šok v super-G! Ester Ledecká získala senzační olympijské zlato

Šok, bomba, prostě neuvěřitelné, hlásili do světa sportovní komentátoři a mnozí z nich to označili za největší senzaci v historii olympijského sjezdového lyžování. Co se stalo? Ester Ledecká položila na lopatky všechny své soupeřky a získala v Čongsonu zlato v závodě super-G! Samotná 22letá lyžařka, která je především skvělou snowboardistkou, svému vítězství po projetí cílem nemohla dlouho uvěřit.

„Pořád jsem myslela, že je to nějaká chyba, že se ten čas změní, že je to nějaký omyl,“ přiznala Ledecká už poté, co bylo jasné, že opravdu vystoupí na nejvyšší stupínek. Startovala až s číslem 26 a dole v cíli už přijímala gratulace dosud vedoucí závodnice Anna Veithová. Zdálo se, že Rakušanka jako první lyžařka v historii obhájí vítězství z předchozích her.

1. ? Děkuju…1st ? Thank you…

Zveřejnil(a) Ester Ledecká dne Pátek 16. února 2018

Pak se ale spustila na sjezdovku česká „obojživelnice“. Nebyla to jízda bez chyb, ale byla velmi rychlá. Vlastně nejrychlejší. Cesta ke zlatu trvala 1 minutu, 21 vteřin a 11 desetin.

V cíli porazila česká reprezentantka Veithovou o jednu jedinou setinu. V přepočtu na vzdálenost zhruba o 25 centimetrů.

„Myslela jsem nejdřív, že je nějaký problém s časomírou. Nemohla jsem tomu uvěřit, pořád jsem čekala, že se to změní. Nezměnilo,“ hledala Ledecká jen těžko slova. Postarala se o největší úspěch v historii českého alpského lyžování – dosud byly největším úspěchem bronzové medaile Olgy Charvátové-Křížové ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárky Strachové ve slalomu ve Vancouveru 2010.

Ledecká rozhodně nepatřila mezi největší favoritky. I proto, že ve Světovém poháru odjela dosud jen 19 závodů a jejím nejlepším výsledkem v superobřím slalomu bylo 19. místo. V průběžném pořadí SP figuruje v této disciplíně na 43. místě, jenže v olympijském závodě byla nejrychlejší.

„Byla jsem pravděpodobně pouze jediná snowboardistka na startu. A myslím, že ostatní holky tolik neriskovaly i proto, že ty nejlepší jely pod velkým tlakem. Můj recept byl prostý – snažila jsem se jet co nejlépe,“ prozradila později Ledecká na tiskové konferenci. „Do dneška jsem si myslela, že jsem byla lepší snowboardistka,“ dodala s úsměvem dcera zpěváka Janka Ledeckého a vnučka bývalého hokejového útočníka Jana Klapáče.

Rozhovor s Ester

Rozhovor s fantasticky zlatou Ester Ledecká ? #czechteam

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Sobota 17. února 2018

Šok jen pomalu vstřebávala nejen česká lyžařka, ale především její soupeřky. Všechny ale měly pro Ledeckou jen slova uznání. „Moje první reakce byla: je tohle vůbec možné?“ přiznala 28letá Veithová. „A pak přišla Ester. Protože je to snowboardistka, nikdy nevíte, jak silná bude. Zasloužila si to, gratuluji jí,“ dodala Rakušanka.

„Už jen fakt, že je schopná nás všechny porazit a je to především snowboardistka, je prostě něco výjimečného, úžasného. Na olympijských hrách se občas odehrají zvláštní příběhy a je to jen důkaz, jak těžké je vyhrát olympijský závod,“ konstatovala jedna z velkých favoritek Lindsey Vonnová, která dojela až šestá.