Prodlužte si lyžařskou sezónu na rakouském Dachsteinu

Prodlužte si lyžařskou sezónu na rakouském Dachsteinu

Zdroj: Schladming-Dachstein Tourismusmarketing GmbH

I když jaro pomalu hlásí svůj příchod, není třeba se vzdávat šustění skluznic v manšestru. Stačí jen nasednout na panoramatickou kabinkovou lanovku, překonat převýšení tisíc metrů za šest minut a ocitnout se na samotné „střeše Štýrska“.

Jakmile vyjedete na Dachsteinský ledovec, do výšky 2700 metrů nad mořem, dostanete se do zvláštního magického „časoprostoru“. Obklopeni blankytným nebem, drsnými štíty hor a silným, ledovým větrem ucítíte zvláštní stavy opojení. Jejich intenzitu ještě umocní Sky Walk, vyhlídková plošina, na kterou vyjdete přímo z horní stanice lanovky. Čtyřiceti tunová ocelová konstrukce odolá vichrům dujícím rychlostí dvě stě deset kilometrů za hodinu, zvládne zatížení sněhem až do výšky osmi metrů a unese váhu sto padesáti osob.

Během jasných dnů rozprostře božský pohled na celé Vysoké Taury s Grossglocknerem a Grossvenedigerem, na slovinský Triglav a na obrysy Šumavy. Kromě toho vás za slunného počasí bude svádět k lenošení a opalování, protože na její ploše jsou umístěny plážové koše.

Zdroj: Schladming-Dachstein Tourismusmarketing GmbH

Vyhlídkový most a Ledový palác

Vy se však přemístíte o pár metrů níž. Zapíchnete lyže do sněhu a vyrazíte na Hängebrücke. Visutý most, jehož stavba trvala šest měsíců, je nejvyšším v celém Rakousku. Doslova visí mezi skalami a přináší pohled jak na alpské vrcholy, tak i do čtyři sta metrů hluboké propasti. Leckdo ucítí šimrání v žaludku, které vyvrcholí na konci mostu „schody do prázdna“. Sestup po čtrnácti stupíncích obklopuje jen skleněné zábradlí. Dolní podesta se vznáší ve volném prostoru pod úrovní visutého mostu a tvoří ji rovněž průhledný materiál. Pořízené fotky jsou z této adrenalinové atrakce zcela originální. Většina návštěvníků tedy překoná svůj strach.

Zdroj: Schladming-Dachstein Tourismusmarketing GmbH

Navíc je na konci mostu čeká vstup do Ledového paláce ukrytého v šesti metrové hloubce Dachsteinského ledovce. Ten je tvořen ledovými krystaly starých několik tisíc let a jeho teplota není chladnější než -0,1 °C. V mystické říši ledu se projdete napříč Evropou prostřednictvím staveb vytesaných z ledu. Na kluzkých chodbách, na jejichž povrchu by, jste klidně uplatnili brusle, se před vámi objeví Brandenburská brána, Eiffelova věž, kolo z vídeňského Prátru či holandské větrné mlýny.

Potom znovu zacvaknete přezkáče do vázání a prozkoumáte terén pěti sjezdovek (čtyř červených a jedné černé). Jsou poměrně krátké, avšak prostřednictvím čtyř navzájem propojených vleků si svoje pole působnosti podstatně rozšíříte. Nebo se můžete vydat na skialpovou túru po známé lyžařské cestě Dachstein-Überquerung.  Jeden z klasických velkých lyžařských přechodů Alp, začíná na Dachsteinu a končí v hornorakouském Obertraunu. Dvacet pět kilometrů dlouhá trasa vede světovým dědictvím UNESCO Dachstein a nadchne vás parádními sjezdy v panenské přírodě.

Na Dachsteinském ledovci se dá víceméně lyžovat po celý rok, s přestávkou od července do září, kdy většinou panují horší podmínky. Počasí se také na tomto přírodním útvaru rychle mění. Proto si před cestou na ledovec zjistěte předem meteorologickou předpověď a dostupnost sjezdovek.

Party mezi nebem a zemí

Zkřehlí a ošlehaní severákem pak jistě oceníte teplé občerstvení v Dachstein Gletscher Restaurant. V samoobslužné restauraci si pochutnáte na spoustě štýrských dobrot. Od hutných polévek, přes Bergsteigeröstl (pokrm z vařených brambor, cibule, slaniny a masa s volským okem), až po nadýchané, baculaté koblihy.

Gastronomický podnik však kromě kulinářských potěšení organizuje i různé akce (například snídani při úsvitu, romantickou večeři při západu slunce) včetně oslav narozenin. Svíčky na dortu tedy sfouknete v pořádných výšinách a ještě ke všemu ve dvou spolkových zemích, neboť restaurací prochází hranice mezi Štýrskem a Horním Rakouskem.

Pohodlná cesta k nebesům

K lyžařské oblasti na Dachsteinském ledovci dojedete ze Schladmingu autobusem (linkový spoj od nádraží) nebo osobním autem. Dobrá horská komunikace vás zavede na náhorní plošinu Ramsau, odkud budete pokračovat po Dachsteinské panoramatické silnici až k dolní stanici lanovky Türlwandhütte (1.700 m).

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 657 times, 1 visits today)