Ramsau am Dachstein. Místo, kterému vládnou běžky

Ramsau am Dachstein. Místo, kterému vládnou běžky

Zdroj: www.schladming-dachstein.at

Rakouský Dachstein. Kdo by ho neznal? Nejvyšší vrchol rakouského Štýrska. Kopec, na který v roce 1843 rodák z Hrochova Týnce Friedrich Simony stavěl první alpskou Via ferratu. A také místo, které je pro běžce na lyžích něčím, jako Tři údolí pro sjezdaře nebo Haute Route pro skialpinisty. Prostě pojem!

Právě sem jezdí trénovat národní reprezentační týmy v běhu na lyžích. Tady pravidelně startuje sezona mnoha amatérským závodníkům. Zde si dávají dostaveníčko “hobíci”, co se nemohou dočkat prvního sněhu.

Na dachsteinském ledovci zkrátka najdete trasy pro skate i klasiku už od brzkého podzimu. Zkraje sezony (říjen, listopad) to bývá v Alpách jediné místo, kde si můžete seriózně zatrénovat na přírodním sněhu v upravených stopách a odpoledne si v údolí přidat pár kilometrů na kolečkových lyžích. Coby mekka lyžařů běžců funguje kóta 2700 metrů až do počátku prosince. Poté se dění přesouvá o patnáct set výškových metrů níž.

Sportovcův ráj

Ramsau am Dachstein je jedním z těch míst, které – pokud holdujete sportu – jen těžko můžete nezařadit mezi své oblíbené destinace. Po 365 dní v roce nabízí nepřeberné množství možností sportovního vyžití usazeného mezi kolmé stěny vápencového dachsteinského masivu a vrcholky Nízkých Taur.

Obec se rozprostírá na osmnáct kilometrů dlouhé a čtyři kilometry široké náhorní plošině v nadmořské výšce 1 000 až 1 300 metrů. Je překvapivě rozlehlá a de facto se v ní kamkoliv dostanete na běžkách.

Schönen Start in die neue Woche ?❄️?? // starting a new week with some new snow in Ramsau am Dachstein. #neuschnee #ramsauamdachstein

Zveřejnil(a) Ramsau am Dachstein dne Pondělí 22. ledna 2018

Centrum zimních (rozuměj běžkařských) aktivit je místní stadion WM Langlaufstadion ležící nedaleko skokanského můstku. Z něj se do všech světových stran rozbíhá na 220 km stop upravených na klasiku (150 km) i bruslení (70 km), rozdělených do tří úrovní dle obtížnosti.

Trasy vedou většinou společně, takže máte pás na skate a dvě klasické kolejnice, občas se rozdělí na speciální okruhy. Jako u sjezdovek tu najdete modrou, červenou a černou obtížnost. Přímo na stadionu je k dispozici několik půjčoven (s velmi dobře vybaveným sortimentem včetně například skin modelů), šatna, dětský park, škola lyžování nebo zkušební biatlonová střelnice. Lákadlem je čtyř-kilometrové osvětlené kolečko, rozsvícené denně od 17 do 21 hodin.

Zdroj: www.schladming-dachstein.at

Ve stopě za odpočinkem

Pokud bychom měli doporučit konkrétní tratě, hodně vizuálně atraktivní je nejdelší okruh (klasika i skate) okolo Kulmbergu (1 245 m, téměř 400 výškových metrů převýšení). Uvidíte z něj jak majestátní vrchol Dachsteinu, tak sjezdovkové eldorádo nad Schladmingem: vrcholy Raiteralm, Hochwurzen, Planai i Hauser Kaibling.

Nároční lyžaři mohou pod vrchem Rittisberg (1 582 m) sjet až k chatě Ochsenalm a zpět podél silnice do Ramsau. Pokud by vás odradilo klesání, není problém výlet otočit už u salaše Halseralm. Boudy, restaurace a horské chalupy jsou v Ramsau vůbec speciální kapitolou. Napočítali byste jich přes osmdesát a prakticky všechny se mohou chlubit typickou alpskou atmosférou, tradiční kuchyní a překrásnými výhledy. Říká se, že právě hustota chat notnou měrou přispěla k oblíbenosti celé oblasti. Ale kdo ví, zda to nebylo obráceně.

Pokud holdujete běhu na lyžích, budete se v Ramsau am Dachstein cítit jako v ráji. Tady jsou totiž běžkaři ve společenské hierarchii daleko nad ostatními.

Poměrně netradiční, ale vzhledem k úrovni a rozsahu služeb logickou, záležitostí je fakt, že všechny tratě v Ramsau jsou placené. Denní skipass stojí 11,50 EUR. Pokud vám stačí začít až v poledne, ušetříte 2,50 EUR. Lístky je možné zakoupit od prodejců a správců v jedné osobě, které potkáte u většiny nástupních míst. Druhá možnost je ubytovat se v některém z hotelů a penzionů přímo v Ramsau. V ten okamžik máte permanentku v ceně ubytování.

Zdroj: www.schladming-dachstein.at

Nebojte se kombinovat

Ramsau am Dachstein lze za účelem běhu na lyžích navštívit po celou zimu. Z kraje a na konci sezony se vydáte na ledovec, po většinu zimy najdete dostatek tras v údolí. Pokud zvolíte okrajové termíny, doporučujeme lyžování spojit s některou z dalších zdejších aktivit. V údolí se klikatí celá řada stezek pro silniční i horská kola, oblíbené jsou kolečkové lyže nebo in-line brusle.

Oblast je známa i coby ferratová destinace, nabízí přes patnáct značených cest. Projít si můžete třeba úplně první alpskou železnou cestu: Schulter, která je dnes součástí třídílné super-ferraty. Navazuje na dvojici cest Anna a Johann stoupajících téměř v přímé linii jižní stěnou Dachsteinu až ke konečné stanici lanovky na Dachstein Gletscher. Někteří průvodci ji označují za vůbec nejobtížnější v Alpách.

Lehčí alternativy objevíte v soutěsce Silberkarklamm, nebo lze vyzkoušet ferratu Irg pojmenovanou po Georgu “Irg” Steinerovi, prvním pokořiteli jižní dachsteinské stěny. Zkompletovat zážitek lze pokořením Steinerovy výstupové cesty Steinerweg až na vrchol Dachsteinu. To už je ale zase na jiné povídání, pro jinou roční dobu.

Text: Jan Klouček

(Visited 1 987 times, 1 visits today)