Americký penzista dal dohromady sbírku 15 tisíc golfových míčků. Ani jeden není stejný

Americký penzista dal dohromady sbírku 15 tisíc golfových míčků. Ani jeden není stejný

Sběratelské vášně lidí jsou různé. Někdo sbírá motýly, jiný známky, další něco úplně něco jiného. Doug Coupe sbírá golfové míčky. Za více než dvacet let jich nastřádal neuvěřitelných 15 tisíc. Dnes 75letý důchodce žijící v Blufftonu v Jižní Karolíně proměnil celé podkroví svého domu v jedinečnou výstavu golfových míčků. A ani jediný v jeho sbírce není stejný – liší se logy, barvou a třeba i podpisy slavných golfových hráčů.

„Každý, kdo přijde a sbírku vidí, nechce věřit, že existuje nějaký šílenec, který by přes dvacet let sbíral a dával dohromady golfové míčky, pro mě doslova golfové nugety,“ přiznal Coupe. A prozradil i to, jak se sbíráním začal… Původně totiž sbíral míčky jen náhodně při svých procházkách – nejprve ve Vermontu podél golfového hřiště Quechee Clubu v meandrech řeky Ottauquchee. Překvapovalo ho různorodost log na míčcích. A v hledání a sbírání míčků pokračoval i po přestěhování do Blufftonu.

Síň slávy golfových míčků

„Pokaždé, když jsem našel míček s nějakým logem, hodil jsem ho do kbelíku a donesl domů. Původně jsem žádné plány, co s nimi, neměl. Ale najednou jsem jich měl tak velkou hromadu, že jsem musel začít přemýšlet, co s nimi dál,“ popsal vznik neobvyklé sbírky v podkroví domu, do něhož se s manželkou přestěhovali před čtyřmi roky. Ostatně, nade dveřmi domu se dnes skví nápis „Síň slávy golfových míčků“.

Každý míček má své konkrétní místo, podle log, barvy, dne nalezení, i podle toho, odkud ho získal. Většinu míčků našel sám, nebo je získal při hrách na golfových hřištích – podle svých slov jich odehrál zhruba 490 – další mu vozí přátelé i ze vzdálených zemí, např. z Ruska, Číny, Austrálie. Jiné koupil třeba i v supermarketu a nesou loga kečupu Heinz, či banánů Chiquita. Mnohem cennější jsou ale míčky s podpisy golfových legend Arnolda Palmera, či Garyho Playera. Ani jeden míček ve sbírce ale není stejný.

O hodnotě své sbírky nemluví. „To se nedá odhadnout ani vyčíslit. Protože ten, kdo by ji chtěl, by musel být stejný šílenec jako já,“ usmíval se 75letý Coupe, který sám sbírání golfových míčků přirovnává k nikdy nekončícímu hledání velikonočních vajíček. A především je to pro něj velká zábava a neustálá činnost.

A jaký je jeho nejoblíbenější míček z celé sbírky? Favorita má. Je jím míček z Bushwood Country Clubu z proslulého americké filmové komedie z osmdesátých let Caddyshack. „Bavil jsem se kdysi u toho filmu a bavím se i dnes sbíráním míčků. A v životě se přece máte bavit,“ vzkázal majitel 15 tisíc golfových míčků.

Přesto může mít i starosti. Ty největší měl v říjnu 2016, kdy v blízkosti jeho bydliště řádil hurikán Matthew. „Tehdy jsem měl opravdu strach a proběhlo mi hlavou i to, co by se stalo, kdyby hurikán zničil náš dům. Kde všude by míčky skončily,“ přiznal své tehdejší obavy. Naštěstí, dům i jeho sbírka přežily bez úhony.

(Visited 441 times, 1 visits today)