Skialpinistické túry v Tyrolsku. Hitparáda adrenalinových zážitků

Skialpinistické túry v Tyrolsku. Hitparáda adrenalinových zážitků

S nástupem března slunce na horách nabírá na intenzitě, teploty stoupají a přichází ideální čas na skialpinistické túry. Tyrolsko je pro pohyb na lyžích ve volném horském terénu zemí zaslíbenou.

V mnoha regionech provází skialpinistické túry zkušení, místa znalí horští vůdci. Ti, co vyráží do terénu bez odborného doprovodu, musí sladit svou cestu s aktuální situací, týkající se sněhu, počasí a lavinového nebezpečí. Bezpečnost hraje při skialpinismu vždy nejdůležitější roli.

V horách je každý účastník túry zodpovědný za celou skupinu. Proto není od věci nést sebou kompletní protilavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sondu a lopatu) a mobilní telefon. V ideálním případě i ruksak s airbagem, jež v případě pádu laviny udrží skialpinistu na jejím povrchu.

Pokud jste ve skialpinismu nováčky, zapište se v Tyrolsku na bezplatné SAAC kurzy (Snow and Avalanche Awareness Camps ). Během vícedenních kempů získáte pod vedením expertů praktické zkušenosti, včetně použití protilavinové výbavy. Naučíte se také posuzovat různé druhy sněhových pokrývek a jak vybrat vhodné trasy pro skialpinismus.

Počet hor, kde lze v Tyrolsku provozovat skialpinismus je obrovský, avšak jen některé túry se pyšní označením “top” a vyvolají ve vás nadšené emoce. Přinášíme vám tipy na nejlepší z nich.

Region Serfaus – Fiss – Ladis

Začátečníkům, kteří se chtějí tomuto sportu naučit, poskytne zázemí region Serfaus – Fiss – Ladis. Svoji první praxi okusí s průvodcem v Urgtalu nebo na Schmugglertour ve směru na Samnau. Stejně tak túra v Harschbichlu u St. Johann in Tirol nabízí snadný úvod do skialpinistického potěšení, protože výstup probíhá kolem sjezdovek a chata Jodelalm má každý den připraveno občerstvení.

Pestřejší terén a střídání strmých pasáží s pohodlnými úseky přinese túra na Gerlosstein (2.166 m) a na Arbiskogelhütte v Zillertalských Alpách.

Pokročilí skialpinisté se pak mohou přiblížit k druhé nejvyšší hoře Tyrolska Wildspitze (3.768 m) prostřednictvím lanovek Pitztálského ledovce. Pozoruhodnou aktivitu rovněž zažijí v Sellraintalu u Innsbrucku.  Cestu na Lampsenspitze (2.875 m) lemuje šest velkých naučných tabulí.

Skialpinistům pomáhají přímo na místě poznat teorii, kterou pak zužitkují v praxi. Což ocení i v regionu Achensee, kde na ně z Rofanspitze  (2.259 m) čeká famózní sjezd, při němž překonají více než tisíc šest set výškových metrů.

Die winterliche Idylle rund um unser Saunadorf hat unser Gast Frau Grömminger wundervoll eingefangen! ❤️lichen Dank auch für den Reisebericht in der BZ Am Sonntag ?

Zveřejnil(a) Alpenresort Schwarz dne Pátek 2. března 2018

Borovicový wellness

Tyrolští horalé dokonale znají léčivou sílu bylin a stromů rostoucích v divoké alpské přírodě. Jednou z „léčitelek“ je nezdolná borovice limba, ze které zhotovují přípravky na bolavé a unavené svaly. Proto až budete znaveni nachozenými kilometry, zavítejte do Alpenresortu Schwarz v Obermiemingu.

Tady vaši pohybovou soustavu rozmazlí devět relaxačních bazénů, osm druhů saun a masáže s úžasnou mastí z arniky, třezalky a borovice. Po nich si odpočinete v borovicovém salonku, kde vám vzpruhu dodá příjemná pryskyřičná vůně.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 305 times, 1 visits today)