SKY končí, začíná nová cyklistická éra

SKY končí, začíná nová cyklistická éra

Je to paradox, prakticky vždy bývá hlavní informací roku ze světa cyklistiky kdo vyhrál Tour de France, Mistrovství světa, případně, když z velkých jezdců někdo dopoval. Ne tak v roce 2018. NEJ zprávou roku a možná dokonce desetiletí je, že od jedné stáje odchází jeden sponzor. Není to však ledajaká stáj ani ledajaký sponzor. To jméno zní v cyklistice téměř magicky – SKY.

Konec satelitního supersponzora a 21s Century Fox, společností, které utratily v cyklistice v přepočtu přes 5 miliard korun znamená hodně a lze ho nahlížet z různých úhlů. Na mnoha stranách působí a ještě způsobí rozdílné emoce, i když ve skutečnosti odchod nastane až příští rok po Tour de France. Pojďme si to zrekapitulovat.

Odchod SKY bude na 90% znamenat částečné narovnání poměrů mezi špičkovými Grand Tours týmy. I když dosavadní šéf stáje Dave Brailsford sežene důstojnou náhradu, lze stěží očekávat, že bude v dalších letech disponovat takovými částkami, jako dosud. S rozpočtem v přepočtu téměř 900 milionů korun totiž neměl ve světě špičkové cyklistiky konkurenci. I díky těmto velkým penězům (ale nejen díky nim) vytvářel obrovskou převahu zejména na nejdůležitější cyklo události roku – Tour de France. Od roku 2012 vyhrál s výjimkou 2014 (Vincenzo Nibali) závod vždy jezdec týmu SKY a k tomu „v dresu“ Velké Británie. 2012 – Bradley Wiggins, 2013 Chris Froome, 2015 až 2017 znovu Chris Froome, 2018 Geraint Thomas.

K tomu připočtěme jedno vítězství na Giru d´Italia 2018 – Chris Froome a jedno na Vueltě 2017 – opět Chris Froome. Tedy dohromady 8 Grand Tours vítězství. Znamenalo to mimo jiné obrovský vzestup popularity silniční cyklistiky na britských ostrovech, včetně nárůstu prodejů kol a dalšího cyklistického materiálu.

Někteří hovoří o šoku, ale… Team Sky zavedl nové sofistikované metody výběru talentů (přiváděl například na silnici silné dráhaře), přípravy, tréninku, závodění, kterými drtil konkurenci. Všechno bylo dopředu naplánované, varianta A, B, C… Zároveň nutno říci, že se stáj podle všeho pohybovala na hraně přípustných pravidel. A není ani vyloučeno, že někdy i za ní – viz terapeutické výjimky, nález zvýšené hladiny salbutamolu u Chrise Frooma.

Čím měl tým SKY na kontě víc vítězství, tím větší byly pochybnosti o absolutní čistotě sportovního přístupu, tím větší vzbuzoval odpor u části konkurence a nakonec i u fanoušků. Tour de France 2018 se tak stala absolutně kritickou. Nenávist, která se rozpoutala vůči Chrisi Froomovi i celému týmu SKY byla za hranicí únosnosti a ohrožovala celý peloton – viz pád a úraz páteře Vincenza Nibaliho.

Pod tímto úhlem pohledu najednou odchod velkého sponzora už nepůsobí jako šok, ale jako přirozený krok. Sportovní tým se stal po několikaletých obřích úspěších natolik kontroverzní, že mohl začít vytvářet negativní konotace i pro samotnou sponzorskou firmu. Pamatujete si, jak v prosinci 2007 po drsné dopingové aféře skončil s cyklistikou německý T-Mobile? Zde to nebylo tak flagrantní, ale přesto byl pro SKY zřejmě nejvyšší čas odejít a začít novou etapu. Je ke cti SKY, že odchází gentlemansky a vše oznámilo s dostatečným předstihem.

Byl by zázrak, kdyby dnes Brailsford našel bohatšího nebo i stejně bohatého sponzora, jako SKY. Proto s největší pravděpodobností končí jedna velká desetiletá dominance SKY. Ředitel Tour de France Christian Prudhomme teď nejspíš otevírá šampaňské a těší se na francouzský průlom. Ale ten znovu nemusí přijít, protože tu jsou jiné bohaté stáje, například UEA nebo Bahrain Merida. Jaká bude nová cyklistická éra?

(Visited 1 264 times, 1 visits today)