Slovinský Krvavec je parádní destinací pro všechny lyžaře

Slovinský Krvavec je parádní destinací pro všechny lyžaře

Zdroj: RTC Krvavec, d.d.

Chcete-li být za hodinu a čtvrt na sjezdovce ve Slovinsku, nasedněte na letadlo a leťte do Lublaně. Lyžařský rezort Krvavec je od tamního letiště vzdálený jen devět kilometrů a naleznete v něm svahy políbené sluncem, sněhovou pláž, čerstvý vzduch a fantastické výhledy.

Když se vás někdo zeptá, jak by jste zhodnotili lyžařské centrum v Kamnicko-Savinjských Alpách, bude vám stačit jedno slovo – nejlepší. A to zcela bez přehánění, protože organizace World Ski Awards vyhlásila Krvavec za nejlepší slovinské lyžařské středisko již třetí rok po sobě. O vítězství rozhodly hlasy profesionálů pracujících v cestovním ruchu, nicméně by se k nim určitě přidali i všichni vyznavači rychlých skluznic.

Zdroj: RTC Krvavec, d.d.

Na Krvavci začíná sezóna v prosinci a díky rozsáhlému systému umělého zasněžování trvá až do dubna. V nadmořské výšce 1450 – 1971 metrů se rozjedete po širokých „sněžných silnicích“, jež vám za slunečného počasí poskytnou dalekosáhlé výhledy na Lublaňskou kotlinu. V třiceti kilometrové pavučině tras vás potěší nezvykle vyvážený poměr sjezdovek co do náročnosti a nečekaně dlouhé černé, které pořádně „rozpálí“ vaše nohy. Podobně jako adrenalinová výzva na měřeném úseku obřího slalomu Audi Quattro.

Terén tedy mile překvapí náročnější lyžaře. Jak sklonem, členitostí, tak i dokonalým propojením sjezdovek s možností mnoha variant sjezdů. Na vlastní kůži poznáte, že ze sportovního hlediska se jedná o nejlepší slovinské lyžařské středisko, čehož pro své tréninky využívá domácí reprezentační tým.

Nejste-li fanouškem bouřlivých après-ski, bude pro vás Krvavec tím pravým místem. Tady si užijete hory, lyžování, sáňkování, výlety na sněžnicích, skialpové túry, jízdu na fatbiku a relaxaci v přírodě.

Zimní školka

Přestože to na první pohled nevypadá, Krvavec je ideální lokalitou pro rodiny s dětmi. Malí lyžníci najdou zábavu na dvou dětských sjezdovkách s vleky, na okruhu Luža a v parku Manner.

V pohádkovém prostředí se naučí hravou formou souznít s rychlými prkénky. Po zvládnutí prvních krůčků pak mohou pokračovat ve skvělé lyžařské škole, kterou založil a dlouho vedl již zesnulý bývalý jugoslávský reprezentant v alpském lyžování Boris Strel. Škola leží u chaty Gospinca (u vleku Tiha Dolina) a dokonce poskytuje hlídání capartů starších tří let.

Zdroj: RTC Krvavec, d.d.

Sousta ve vzduchu

Slovinská kuchyně je po čertech dobrá a první zkušenosti s ní získáte v restauraci hotelu Krvavec. Před tím, než si popřejete „Dober tek“ si ale dejte vynikající medový likér. Zahřeje zkřehlé tělo a připraví žaludek na slovinské dobroty. V jejich řebříčku oblíbenosti rozhodně dominuje výtečná kraňská klobása z vepřového masa a slaniny. Na stůl ji dostanete nejenom s hořčicí, nýbrž i s hustou, silnou fazolovou či kroupovou polévkou.

Chcete-li však zažít místní gastronomii v romantickém duchu, dopřejte si hodování nad zemí. Kabinka lanovky se stane vaší malou privátní restaurací, kde si během dvou jízd nahoru a dolů vychutnáte večeři o třech chodech.

Pohodlné ubytování vám poskytne Hotel Krvavec. Nejvýše umístěný hotel ve Slovinsku (ve výšce 1600 metrů nad mořem) leží uprostřed celého rezortu a je perfektním výchozím bodem pro všechny zimní aktivity. Stejně tak apartmánové domy Muštrinka, které jsou zařízené v horském, rustikálním stylu a mají k dispozici kuchyňku.

Zdroj: RTC Krvavec, d.d.

Neočekávaná krása

Sportovní výkony v prašanu můžete proložit jednodenním výletem do třicet kilometrů vzdálené Lublaně (transfer vám zajistí ochotní a příjemní zaměstnanci kanceláře RTC Krvavec u pokladny kabinkové lanovky). Slovinská metropole je totiž perlou architektury. S obdivem si prohlédnete stavby navržené slavným Jože Plečnikem, mrakodrap Nebotičnik, středověký hrad nebo symbol Lublaně – obrovské draky na mostě.

Užitečné informace

  • Přímé lety z Prahy do Lublaně zajišťuje společnost Adria Airways. Z letiště Jože Pučnika pak trvá cesta autem či taxíkem k lanovce na Krvavec pouhých patnáct minut.
  • Lyže sebou nemusíte vůbec tahat. Jecom Šport vám půjčí veškeré vybavení včetně lyžařských kalhot, bund a rukavic.
  • Prostřednictvím moderních technologií ušetříte čas při koupi ski passu. Stačí, když kliknete na internet a koupíte si jej předem.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 432 times, 1 visits today)