Zimní radovánky na tyrolských ledovcích

Zimní radovánky na tyrolských ledovcích

Zdroj: Österreich Werbung

Potřebujete-li si odpočinout od pracovních povinností, utečte na ledovce do Tyrolska. Tady ve výšce víc jak tři tisíce metrů nad mořem se všechny vaše starosti rozplynou v říši sněhu a ledu.

Už příjezd na Kaunertálský ledovec po vysokohorské silnici, kterou mnozí označují za nejhezčí v Alpách, vám vyrazí dech. Impozantní cesta vede světem hor, mezi třítisícovými vrcholy, až na kraj ledovce k restauraci Weißsee. Díky tomu se na krátkou chvíli ocitnete mimo civilizaci a přijedete do lyžařské oblasti, jež patří ke skrytým, příjemným překvapením.

Najdete zde tři sta padesát hektarů lyžařských terénů, v nichž se vám dozajista bude líbit tisíc výškových metrů sjezdu z Karlesjochu skrz tunel do údolní stanice Ochsenalm. Freeridery zase nadchne skvělý koncept „check your line“, kterým jsou označeny mnohé variace sjezdu mimo obvyklé trasy.

Oblast Kaunertalu byla již několikrát oceněna za bezbariérový přístup. Vozíčkáři tu mohou vyzkoušet monoski a s vozíky vjet do všech restaurací a na vyhlídkovou plošinu. Ta se nachází se v nadmořské výšce tři tisíce sto osm metrů a lze z ní obdivovat vrcholy trojmezí Rakouska, Itálie a Švýcarska.

Zdroj: Österreich Werbung

Sníh, který nikdy nekončí

Pouze na jediném místě v Rakousku se dá lyžovat po celý rok – na Hintertuxském ledovci. Sjezdovky jsou zde otevřeny tři sta šedesát pět dnů, avšak až v zimě se spojí do několika areálů. Tudíž lyžaři si tady nemají čas oddechnout. Kluzká prkýnka provětrají na sto devadesáti šesti kilometrech rozmanitých tras s jedním skipasem, přičemž vrcholem je  Gletscherrunde (dlouhá dvanáct kilometrů) a Harakiri, nejprudší preparovaná sjezdovka v Rakousku na svahu nad Mayrhofenem se sedmdesáti osmi procentním sklonem.

Hraví jedinci pak ocení Funslope Hintertux na svahu Sommerberg, kde zrychlí na „Speedbost“ a překonají sněhového šneka, překážkovou dráhu a malé skokanské můstky.

Pokud nechcete lyžovat pouze na Hintertuxském ledovci, kupte si výhodný Zillertaler Superskipas, který platí v celém Zillertalu pro pět set třicet kilometrů sjezdovek.

Až se na „Tuxu“ dostatečně vydovádíte, podívejte se do ledovcové trhliny přírodního původu, do fantastického Natur Eis Palast. V sídle místního obra Tuxera, kde křišťálové rampouchy hází odlesky na všechny strany, se dozvíte mnoho zajímavých informací o vzniku ledovců.  Navíc zde zažijete nevšední aktivity, pádlování ve stoji na ledovcové řece nebo projížďku loďkou.

Zdroj: Österreich Werbung

Místo, kde trénují vítězové

Pitztal, nejvyšší lyžařský areál v Rakousku, pohodlně shlédnete z výšky tři tisíce čtyři sta čtyřicet metrů z kavárny Cafe nacházející se hned vedle stanice lanovky Wildspitzbahn. Každou sobotu ráno můžete vyjet nahoru na snídani a přitom se kochat snovým výhledem na Wildspitze, nejvyšší horu severního Tyrolska.

Posíleni domácím dortem pak vyrazte do Skitourenparku. Přestože leží přímo na ledovci, poskytuje bezpečné túry ve třech úrovních obtížnosti. V různých nadmořských výškách zde začátečníci od podzimu až do jara načerpají první zkušenosti a ostřílení skialpinisté ocení Pitztal jako vhodné lokalitou k tréninku.

Lyžaři si pak vychutnají na osmdesát kilometrů upravovaných lyžařských tratí (plus dvacet kilometrů pro freeride) a patnáct kilometrů dlouhý sjezd z ledovce do Mittelbergu s převýšením tisíc čtyři sta čtyřicet metrů. Po těchto famózních jízdách pak pochopíte, proč je Pitztal oblíbeným tréninkovým místem mnoha reprezentačních sjezdových týmů a domácím svahem trojnásobného mistra světa Benjamina Raicha zvaného „Blitz aus Pitz“.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 142 times, 1 visits today)