Sněhová královna Ester: druhé zlato a zápis do historie

Sněhová královna Ester: druhé zlato a zápis do historie

Zdroj: Agence Zoom

Výjimečné dílo je dokončeno. Přesně týden po senzačním vítězství v superobřím slalomu triumfovala Ester Ledecká na olympijských hrách v Pchjongčchangu i mezi snowboardistkami. Česká sněhová královna se postarala o naprosto unikátní zápis do historie olympijských her. Stala se první ženou, která dokázala získat zlato ve dvou sportech na jediných hrách.

Zatímco její triumf v super-G byl na sjezdařské scéně šokem a senzací, v paralelním obřím slalomu na snowboardu byla největší favoritkou. Ostatně, v letošním Světovém poháru vyhrála pět ze šesti závodů. Jenže pod olympijskými kruhy bývá leccos jinak. Ostatně, třeba právě mezi sjezdařkami by některé hvězdy mohly vyprávět…

Dvaadvacetiletá Ledecká ale ovládla olympijskou bitvu o cenné kovy způsobem hodným aktuální vládkyně mezi snowboardistkami. Vyšla vítězně ze dvou kvalifikačních jízd, což pro ni znamenalo právo volby dráhy pro vyřazovací část. A tuhle možnost využila beze zbytku.

V osmifinále vyřadila olympijskou vítězku ze Soči Švýcarku Kummerovou. Ve čtvrtfinále si poradila s Rakušankou Ulbingovou i se svým drobným zaváháním, v semifinále nechala za sebou Němku Hofmeisterovou a svou suverénní cestu k vytouženému druhém zlatu na olympijských hrách 2018 potvrdila vítěznou finálovou jízdou proti další Němce Jörgové.

Pro ty, kteří mi věřili. Užívám si každou minutu!For those who believed in me. I enjoy every minute!?ČTK

Zveřejnil(a) Ester Ledecká dne Sobota 24. února 2018

„Byl to dnes fajn den. Celý a všechno jsem si užila, ale těch pár dní předtím bylo docela krušných. Po pravdě řečeno, nemohla jsem se do toho několik dní dostat. Naštěstí jsem se ale stihla rozjezdit a všechno přišlo včas a sedlo si,“ řekla Ledecká chvíli po dojezdu zlaté jízdy pro Českou televizi.

„Jsme z toho všeho pořád zmatená, ale taky mám velkou radost. Chtěla jsem medaili moc získat. I pro svůj snowboardový tým, který šlape jako hodinky. Moc jim za vše děkuji, je to jejich zásluha. Já už potom jenom jezdím z kopce dolů,“ okomentovala 22letá česká snowboardistka a lyžařka zisk svého druhého zlata z Pchjongčchangu, kterým završila svůj neuvěřitelný příběh.

V dějinách zimních olympijských her totiž dosud žádná žena před ní nedokázala získat zlato ve dvou rozdílných sportech na jediných hrách. A že jde o opravdový unikát, dokumentuje i fakt, že mužům se něco takového podařilo pouze dvakrát.

Tím posledním mužem, jemuž se stejný kousek podařil, byl už v roce 1928 Nor Johan Gröttumsbratten, který zvítězil v běhu na lyžích a v severské kombinaci. Kousek, který je už hodně „vousatý“…

Zlatý unikát Ester Ledecké:

  • Sobota 17. února – zlato v super-G v alpském lyžování
  • Sobota 24. února – zlato v paralelním obřím slalomu ve snowboardingu

Text: Alois Žatkuliak

(Visited 17 times, 1 visits today)