Stubai je lyžařským rájem pro rodiny s dětmi

Stubai je lyžařským rájem pro rodiny s dětmi

O největším ledovcovém areálu v Rakousku se říká, že je zemí zaslíbenou pro rodinou lyžařskou dovolenou. Vydali jsme se přesvědčit se o tom na vlastní kůži – a s vlastními ‘pokusnými’ dětmi.

Malebné údolí Stubaital se táhne jihozápadním směrem od městečka Schönberg nedaleko Innsbrucku. Po obou jeho stranách se vzpínají k nebi majestátní, takřka kolmá pohoří, oblast skýtá neskutečných 80 ledovců a 109 třítisícových vrcholů. Ledovcový ski areál, největší v Rakousku, doplňují ještě tři menší lyžařská střediska: Schlick 2000, Serlesbahn a Elferlift. Dohromady disponují 108 kilometry sjezdovek.

Svět věčného ledu

Ledovec leží až na samém konci Stubaitalu, přičemž cesta z opačné strany údolí zabere asi dvacet minut. Od parkovišť míří vzhůru dvě lanovky, první jezdí do níže položeného ze dvou ledovcových center Gamsgartenu ve výšce 2620 metrů, my volíme druhou, která nás vyveze na Eisgrat, ještě téměř o 300 metrů výše. Dále pokračujeme na Daunferner s dvojicí „kotev“, kde si pro začátek sjedeme modré, dokonale rovné letiště číslo 7 o šířce pražského Václavského náměstí. Ve spodní části motivuje soutěživé lyžaře k výkonu úsek s časomírou.

Když se děti dostatečně poměří, vydáváme se dál na průzkum. Převládají zde pravidelné ledovcové dálnice, obzvlášť luxusní jsou červené číslo 1b Eisjochzunge a číslo 9 Daunenhang. Až na samém okraji resortu je pak fantastická číslo 11 Pfaffenschneid. Obecně jsou sjezdovky extrémně široké, přehledné a spíše mírné, tudíž ideální pro začátečníky. Nechybí však ani drsnější trasy – třeba černá číslo 21 Schartenschuss.

Mají si kde hrát

Na oběd zamíříme do nejvýše položené restaurace v Rakousku, Jochdohle. Poblíž se nachází vyhlídková plošina Top of Tyrol, kde úchvatnému panoramatickému výhledu od Stubaiských a Ötztalských Alp až po Dolomity dominuje hora Zuckerhütl s vrcholem ve výšce 3507 metrů u blízkých italských hranic. Odpoledne pak patří dětem. Nejdřív společně brousíme dětskou sjezdovku u modré číslo 1 Eisjochferner s terénním korytem pro slalom, překážkami a skokánky.

Další téměř povinnou zastávkou je snowpark Moreboards Stubai Zoo. Hlavním lákadlem pro rodiny s menšími ratolestmi je Gamsgarten, sídlo lyžařské školy BIG Family. V těchto místech je obří tréninkový svah, cvičná poma, impozantní ledový hrad a školka, mezi jejíž služby patří hlídání začínajících lyžařů už od tří let. Nechybí dokonce ani speciální dětská restaurace. Ostatně vstřícnost k rodinným dovoleným potvrzuje fakt, že na Stubai lyžují děti zdarma až do deseti let.

Hra o trůn

Odpoledne zakončíme exkurzí do Ice Grotto – tunelu vyhloubeného do nitra ledovce. Je to úchvatný zážitek, okružní trasa vede asi 30 metrů pod povrchem a barevně nasvícené ledové stěny září až oči přecházejí. Informační cedule přibližují fenomén ledovců – jejich vznik, pohyb, teplotu a podobně. Největší zájem mezi nezletilými účastníky zájezdu budí možnost posezení na královském trůnu. Další den na podobný trůn narazíme i na vrcholu jedné ze sjezdovek.

Sjezdovým lyžováním nabídka sportů a aktivit na Stubai nekončí. Pro běžkaře je připraveno asi 40 kilometrů běžkařských tratí a rodiny ocení deset sáňkařských drah s celkovou délkou 30 kilometrů a možností večerního sáňkování na osvětlené trase pod nebem posetým hvězdami, což představuje neodolatelnou kombinaci romantiky a adrenalinu.

ZAJÍMAVOSTI: Bezplatný skipas pro děti do deseti let, speciální dětské sjezdovky, exkurze do ledovcového tunelu Ice Grotto, 10 sáňkařských drah

SJEZDOVKY: 34 kilometrů

SEZONA: od října do června

SKIPASY: dospělí/děti 1/3/6 dní od 42,50/21,30, 122,40/61,20, 203,20/101,60 eur

Připravil: Roman Zvarič

(Visited 595 times, 1 visits today)