Slavný Engadin Skimarathon slaví 50. narozeniny

Slavný Engadin Skimarathon slaví 50. narozeniny

Nádherná horská krajina, skvělé tratě a fantastická atmosféra. To jsou důvody, proč každý rok přitahuje Engadin Skimarathon amatérské i elitní běžce. Letos se koná jeho padesátý jubilejní ročník a na startu se 11. března sejde přes čtrnáct tisíc sportovců.

Když v roce 1969 Albert Scheuing poprvé zorganizoval dlouhý výjezd údolím v Engadinu, netušil, že se z myšlenky sportovního nadšence stane událost mezinárodního formátu. V té době byl však běh na lyžích velmi populární a závod ve východním Švýcarsku okamžitě získal své příznivce. Dnes se na jeho organizaci podílí jedenáct místních lyžařských klubů a v den samotného Skimarathonu jim navíc vypomáhá tisíc pět set dobrovolníků.

V Engadinu startovala také česká běžecká esa – Kateřina Neumannová, Martin Koukal nebo Stanislav Řezáč.

Rozpočet na akci v kantonu Graubünden dělá dva a půl milionu švýcarských franků. Přibližně jednu polovinu nákladů pokryjí sponzoři, druhou pak poplatky od závodníků.

Přihlásit se může každý, kdo dosáhl věku šestnácti let. Registrační poplatek činí sto až sto šedesát švýcarských franků (záleží na době přihlášení) a obsahuje mimo jiné i zpáteční jízdenku na Rhétskou dráhu, voskování běžek a masáž.

Vysokohorské výkony

Přes třináct tisíc lyžařů ze šedesáti zemí světa se pak rozjede do svištivých stop, které vedou po širokých loukách, zamrzlých jezerech a po letištní ranveji. Na trasu se tak bez potíží vejde ohromné množství účastníků. Během druhé největší lyžařské akce na světě (prvenství patří švédskému Vasovu běhu) přední závodníci zřídka využívají oficiálních občerstvovacích stanic. Většinou jim servis zajišťuje jejich tým, který jede autem vedle hlavní trasy závodu. Na předem domluvených místech pak vozidlo zastaví, aby z něj vyběhl občerstvovač a podal pití či energetickou vzpruhu.

Přibližně po hodině a dvaceti minutách se pak v závěrečné rovince objeví první lyžaři. O vítězi však skoro vždy rozhoduje cílová fotografie. Díky mírnému profilu trati se totiž finiše účastní velká skupina závodníků a rozdíly časů se pohybují ve zlomcích sekund. Není výjimkou, když do cíle během půl minuty dorazí třicet borců.

Engadinský Skimarathon spadá do prestižní série maratónů Worldloppet, jež zahrnuje nejslavnější závody po celém světě, včetně Jizerské padesátky.

Kromě Skimarathonu vyráží milovníci bílých stop i na další soutěže s volnou technikou. Jejich formu prověří jedna dvaceti kilometrová trať nebo noční závod na sedmnáct kilometrů. Stejně dlouhou vzdálenost „krájí“ také něžné pohlaví ve speciálním ženském závodě. A motivace dosáhnout nejvyšších stupňů je obrovská. Nejenom kvůli medaili, ale i pro nesmrtelný zápis do listiny vítězů.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 234 times, 1 visits today)