Tiger je zpět. Vyhrál Masters a mluví se o zázraku a největším sportovním návratu

Tiger je zpět. Vyhrál Masters a mluví se o zázraku a největším sportovním návratu

Věřil v to málokdo. Vlastně ani už samotný Tiger Woods příliš ne. Před dvěma roky, sice jen potichu, ale přece jen, přiznával, že vyhrávat golfové turnaje asi už nikdy nebude. Možná ani nebude hrát golf. Prošel si očistcem, nejprve v soukromém a rodinném životě, poté bojoval se svým zdravím. Pak se ale odrazil ode dna a v neděli ve slavné Augustě National si oblékl zelené sako pro vítěze 83. Masters. V jeho případě už popáté, ale poprvé od roku 2005.

Woods vstupoval do finálového kola se ztrátou dvou ran na vedoucího Francesca Molinariho. Ital s tváří hráče pokeru předváděl v předchozích třech rundách bezchybný golf. Zahrál jediné bogey, ale ve finále chyboval – dva utopené míče na jamkách č. 12 a 15 ho srazily z první příčky. Na ní naopak vystoupal díky skvělému závěru 43letý bývalý první hráč světa. Když na tříparové šestnáctce poslal míček z odpaliště metr k jamce, Augusta doslova explodovala nadšením. I hráči na dalších jamkách v tu chvíli věděli, že se odehrává něco mimořádného…

Nakonec si mohl Woods dovolit i bogey na závěrečné jamce. Vyhrál o jednu ránu před trojicí Dustin Johnson, Brooks Koepka a Xander Schauffele. „Celý den jsem se snažil soustředit jen na svou hru. A najednou jsem se ocitl ve vedení. Když jsem přišel na osmnáctku, věděl jsem, co musím udělat a snažil jsem se zvládnout pět ran. Pak ani nevím, co se dělo. Vím, že jsem křičel a hledal jsem Joeyho (svého kedíka Joe LaCavu, pozn.),“ přiznal Woods.

Jeden triumf od Nicklause

Na Masters vyhrál poprvé už v roce 1997, v neděli přidal své páté vítězství v Augustě a jen jedno ho dělí od vyrovnání historického rekordu šesti triumfů Jacka Nicklause. Získal už svůj patnáctý titul z majoru, zatímco rekordman Nicklaus jich vlastí osmnáct.

„Je to pro mě ohromující. Před dvěma roky jsem ještě ani nevěřil, že bych mohl hrát, ale velice mi pomohl loňský rok, kdy jsem se vrátil. Byl jsem šťastný, že mohu hrát a podařilo se mi vyhrát v East Lake. To byl hodně důležitý moment. Ale i tak mi to přijde jako nereálné. Moje matka tady byla u mého prvního triumfu v roce 1997, teď opět. Tehdy tady byl i můj otec, dnes jsem tu byl jako otec já a moje děti. Nevím, co víc říct,“ hledal Woods jen s obtížemi slova, jimiž by vyjádřil svou radost.

„Moje děti měly mě a golf dosud spojené pouze s bolestí a zraněními. Vidět, jak jejich táta vyhrává major, to je nezapomenutelný okamžik. Především pro mě,“ přiznal Woods. Jeho dcera Sam Alexis se narodila v roce 2007 a o rok později tehdy Tiger vyhrál svůj poslední major na US Open. Syn Charlie Axel se narodil v roce 2009… „Na tenhle okamžik nikdy nezapomenu,“ dodal.

Tiger Woods v číslech:

1 – poprvé Woods vyhrál v okamžiku, kdy po po 54 jamkách musel dotahovat ztrátu na lídra. Po třech kolech byl druhý se ztrátou dvou ran na Molinariho.

2 – Woods se stal ve 43 letech, třech měsících a 15 dnech druhým nejstarším vítězem Masters. Tím nejstarším je Jack Nicklaus, který vyhrál v roce 1986 ve 46 letech, dvou měsících a 23 dnech.

5 – Woods získal popáté sako pro vítěze Masters a vyrovnal v historickém pořadí Arnolda Palmera. Jedno vítězství mu chybí na Nicklause, který vyhrál v Augustě šestkrát.

6 – díky vítězství se Woods posunul už na šesté místo ve světovém žebříčku, zatímco v prosinci 2017 figuroval na 1199. pozici.

14 – let je největší rozdíl mezi dvěma tituly na Masters. Naposledy Tiger v Augustě vyhrál v roce 2005. Předchozí největší rozdíl byl 13 let. Gary Player vyhrál na Masters v roce 1961 a poté až v roce 1974.

81 – titulů na PGA Tour už vlastní Tiger Woods a jedno jediné mu zbývá k vyrovnání historického rekordu Sama Sneada.

85 000 – dolarů si vsadil jistý sázkař v Las Vegas na triumf Woodse v kursu 14 ku 1. Stal se z něj milionář.

9 494 136 – dolarů je celkový výdělek Woodse ze všech startů na Masters. Překonal tím dosud vedoucího Phila Mickelsona.

22 500 000 – dolarů je částka, kterou nedělní kolo a televizní přenos vynesl společnosti Nike díky vítězství Woodse. Loajalita Nike v těžkých Tigerových dnech se společnosti vyplatila…

(Visited 293 times, 1 visits today)