Tour de France: Alaphilippe letí na vlně fantazie

Tour de France: Alaphilippe letí na vlně fantazie

Julian Alaphilippe

Jediná ne příliš dlouhá časovka Tour de France měla spíš jen mírně zpřeházet pořadí. Francouz Julian Alaphilippe (Deceunick Quick-Step) měl přijít o část náskoku a rozdíly se měly ještě víc srovnat. Taková byla všeobecná očekávání. Stal se pravý opak.

Alaphilippe ale časovku vyhrál, výrazně porazil hlavního favorita Velšana Gerainta Thomase (Team Ineos) a svůj náskok ještě navýšil. Pořadí se hodně zpřeházelo a mezi jezdci jsou najednou až minutové rozdíly. 10. Adam Yates (Mitchelton Scott) ztrácí už 4 minuty.

Někteří pořád tvrdí, že Alaphilippe na to v dlouhých pyrenejských a pak alpských kopcích nebude mít. Zatím nevyhrál jediný etapový závod. Loni na TdF byl 33. – zatím jeho nejlepší výsledek na Grand Tour. K tomu dojel pátý na Paris – Nice v roce 2017. Trochu málo… Ale přesto je stále víc těch, kteří začínají věřit, že tenhle univerzální voják cyklistiky došel do momentu své kariéry, kdy je schopen všeho a nic ho nezastaví.

Uvidíme hned o víkendu, kdy peloton narazí do šílené dvacetikilometrové stěny Tourmaletu. Tam se to ukáže. Ostatní musí začít útočit. Ale pokud Alaphilippe odolá, budou jeho akcie růst závratným tempem.

Team Ineos bije na poplach, stejně tak i ostatní stáje. Tohle zatím nevypadá dobře. Deceunick Qucik-Step má trumfy v rukávu, protože v záloze na 4. místě číhá mladý talent Enric Mas. Na Thomase ztrácí jen 1 minutu 20 vteřin. Jemu i Alaphilippovi navíc radí největší stratég cyklistiky, šéf stáje Patrick Lefevere.

Špatné zprávy má i jediný český zástupce Roman Kreuziger. Při časovce neměl dobré nohy a dostal se znovu na konec dvacítky. Ztrácí přes 6 minut. Na Tourmaletu musí udržet kontakt se špičkou nebo přijde konec nadějí.

(Visited 235 times, 1 visits today)