Tourmalet rozbil peloton Tour de France, opět slaví Alaphilippe

Tourmalet rozbil peloton Tour de France, opět slaví Alaphilippe

Thibaut_Pinot

Ikonický Tourmalet byl zásadní zkouškou letošní Tour de France. Prokázal, že s mužem, který se dosud až nečekaně držel ve žlutém trikotu, už musejí všichni vážně počítat. Druhým místem na cílové čáře ve výšce 2115 metrů si Francouz Julian Alaphilippe neskutečně zvedl sebevědomí. Zbytek pelotonu je však až na výjimky téměř v troskách.

Tourmalet Alaphilippa na rozdíl od mnoha ostatních nezlomil ani neoslabil. Místo, aby se jeho náskok ztenčil, génius ze stáje Deceunick Quick-Step ho tam, kde měl mít potíže, ještě druhým místem navýšil. Bude to tak pokračovat nebo přeci jen dlouhé kopce mušketýra z belgické stáje udolají? Těžké odhadnout.

Tour de France, čekají ještě 4 nesmírně náročné horské etapy, jedna kopcovitá a kritický den volna. Stát se může tisíc věcí, ale Alaphilippe se prostě den za dnem blíží konečnému vítězství.

Propady mnoha favoritů

Jinak byla etapa na Tourmalet doslova přehlídkou nezdarů a bezmoci zbytku pelotonu. Nejhůře dopadl jeden z favoritů Francouz Romain Bardet (AG2R). Přijel se ztrátou 20 minut a je už absolutně bez šancí na celkové umístění. Další favorit Brit Adam Yates nabral zásek víc než 10 minut – také konec.

Další nedopadli o moc lépe: Ir Daniel Martin (UEA Emirates) ztrácí téměř 10 minut, Nizozemec Bauke Mollema (Trek Segafredo) 9 minut. Při výjezdu na Tourmalet „rupnul“ další favorit, Kolumbijec Nairo Quintana (Movistar), ztrácí 7 minut a je rovněž bez šancí. Australan Richie Porte (Trek Segafredo) má manko téměř 7 minut a jen teoretickou šanci na pódium. A co udělá Španěl Mikel Landa, další smutný hrdina Movistaru (celkově 11.), se ztrátou více než 6 minut?

Velké rozdíly

Rozdíly při letošní Tour jsou obrovské. Pojďme se podívat do první desítky. 10. Španěl Enric Mas (Deceunick Quick-Step) také ztratil, na Alaphilippa mu chybí více než 5 a půl minuty, na pódium přes 3 minuty. Podobně jsou na tom zatím 9. španělský matador Alejandro Valverde, překvapivě nejlepší jezdec Movistaru, i dánský superfavorit před startem Tour, nyní 8. Jakob Fuglsang. 7. Kolumbijec Rigoberto Uran (EF Education First) s mankem téměř 4 minuty 30 minut má šance na vítězství opravdu jen teoretické.

Ve hře o prvenství tak mohou být reálně už jen jezdci mezi 6. a 2. místem – Na Tourmaletu vítězný Francouz Thibaut Pinot (Groupama FDJ), výborně jedoucí Němec Emanuel Buchmann (Bora Hansgroehe), Kolumbijec Egon Bernal (Inoes), Nizozemec Steven Kruijswijk (Jumbo Visma) a obhájce prvenství Geraint Thomas (Ineos). Na Alaphillipa ztrácejí 3 až 2 minuty. Ale…

Žádná stáj nedominovala

Budou to mít těžké. I proto, že ve výjezdu na Tourmalet žádná stáj výrazně nedominovala. Ineos se zdá oproti loňsku poloviční. Navíc Thomas, který se lehce trápil už v časovce, na Tourmaletu v závěru odpadl. Na čele se tak udržel jen Bernal. Movistar jel zase velmi netakticky, uvařil Quintanu a ani nikdo další už nebyl v závěru schopen bojovat o vítězství. Kdo bude teď lídrem?

Jedničku si vysloužili jen jezdci stáje Jumbo Visma, kteří jeli až téměř do konce v trojici a jejich nenápadný lídr Kruijswijk proto právem číhá na 3. místě.

Co náš Roman Kreuziger (Dimension Data)? Asi bude mít smíšené pocity. Bohužel ve stoupání na Tourmalet odpadl, ale díky propadům mnoha dalších znovu poskočil na 17. místo. Na první desítku ztrácí přes 4 minuty, do patnáctky mu ale chybí maličkost – 50 vteřin.

(Visited 204 times, 1 visits today)