USA pod vedením Woodse slaví triumf v Presidents Cupu. Už jedenáctý

USA pod vedením Woodse slaví triumf v Presidents Cupu. Už jedenáctý

Měřeno postavením hráčů ve světovém žebříčku a jejich kvalitou to měla být jasná záležitost. Jenže nebyla. Tým USA pod vedením hrajícího kapitána Tigera Woodse se na vítězství v Presidents Cupu proti Mezinárodnímu týmu pod taktovkou Ernieho Else tentokráte hodně nadřel. Po třech dnech na hřišti Royal Melbourne Golf Clubu prohrával 8:10, až v nedělních singlech skóre otočil a zvítězil 16:14. Celkově od roku 1994, kdy se Presidents Cup hrál poprvé, už pojedenácté a po deváté v řadě.

Američané vstupovali do duelu s výběrem Jihoafričana Else jako jasní favorité. Ostatně, pět členů Woodsova týmu, který musel oželet start zraněné světové jedničky Brookse Koepky, figurovalo v top 10 světového žebříčku a dalších pět hráčů se vešlo do první dvacítky. Na rozdíl od mezinárodního výběru, v němž byl nejvýše postaveným hráčem Australan Adam Scott na 18. místě.

Mezinárodní tým favority trápil

Jenže Mezinárodní tým po prvním dnu a pěti fourballech vedl 4:1 a nijak nevadilo, že mezi dvanácti vybranými hráči měl Els sedm nováčků. A pro Američany mohlo být ještě mnohem hůř. Druhý den totiž prohrávali ve všech pěti foursomech a hrozilo, že stav se posune na hrozivých 1:9 z jejich pohledu. Finiš dne se ale hráčům USA podařil a nakonec udrželi ztrátu jen na třech bodech.

Klíčovou roli sehrál i Tiger Woods, který v úvodních dnech oba své duely společně s Justinem Thomasem vyhrál a postupně nastartoval i další hráče. Po sobotě už Mezinárodní tým vedl jen o dva body a v nedělních singlech se síla Američanů projevila naplno. K obratu „zavelel“, kdo jiný, než Woods. S přehledem vyhrál svůj duel s Mexičanem Abrahamem Ancerem.

Třiačtyřicetiletý Američan vyhrál všechny svá tři utkání a s celkovými 27 výhrami se stal nejúspěšnějším golfistou historie Presidents Cupu. Zakončil tak svůj perfektní golfový rok, v němž triumfoval na Masters a získal patnáctý titul z majoru, později vyhrál už svůj 82. Turnaj na PGA Tour, čímž vyrovnal historický rekord Sama Sneada.

Obrat přišel v nedělních singlech

Z dvanácti nedělních singlů vyhráli Američané šest zápasů, zatímco Mezinárodní tým jen dva a zbytek skončil remízou. Po třech předchozích prohrách se dokázal otřepat i Patrick Reed, který se musel vyrovnávat s nepřízní diváků a jejich hlasitými projevy nevole po jeho kontroverzní akci na nedávném turnaji na Bahamách. A také s tím, že musel hrát bez svého obvyklého caddieho, který dostal trest za to, že se v sobotu hráče zastal a napadl diváka, který Reeda vulgárně urážel.

„Posledních několik dní i ten dnešní pro mě nebyly jednoduché. Hrál jsem skvělý golf, ale musel jsem se také vyrovnávat s obrovským tlakem,“ přiznal Reed, který v neděli jasně porazil C. T Pana. Rozhodují bod na konto USA, reps. půl bodu, získal Matt Kuchar za remízu s Jihoafričanem Louisem Oosthuizenem.

„Dokázali jsme to společně. Byli jsme tady jako tým a jako tým jsme vyhráli. Všichni členové týmu hráli výborně a odvedli jsme skvělou práci. Všichni jsme pořád věřili, že to dokážeme. A také jsme to dokázali,“ neskrýval radost Tiger Woods, který byl členem týmu USA už před 21 roky při dosud jediné porážce USA v Presidents Cupu. Právě na hřišti Roayl Melbourne GC. „Byl jsem tehdy členem týmu. A bohužel jsme prohráli. Proto jsem nadšený, že jsem tentokrát pomohl k výhře jako hráč i jako kapitán,“ dodal.

„Byli jsme hodně blízko,“ povzdech si kapitán poraženého týmu Ernie Els a vrátil se ještě k pátku, kdy Američané na poslední osmnácté jamce rozhodli o vítězství ve dvou utkáních a odvrátili hrozivou ztrátu. „Některé zápasy nám nevyšly, jak jsem si představovali. Ale bojovali jsme až do konce,“ řekl Els.

Američané tak nadále v Presidents Cupu suverénně vládnou – v soutěži, která se hraje od roku 1994, vyhráli jedenáctkrát, pouze jednou prohráli a jedno utkání skončilo remízou.

Tiger Woods v Presidents Cupu:

  • 27 – zápasů v PC Woods vyhrál a překonal ta dosavadní maximum Phila Mickelsona, který měl na kontě 26 výher
  • 12 – z 27 vítězství získal ve foursomech, osm ve fourballech a sedm v singlech
  • 7 – vítězství v singlech je také rekordem Presidents Cupu
  • 3-0-0 – je jeho bilance z letošního Presidents Cupu. Tři výhry a žádná prohra ani remíze. Bez ztráty prošel i Presidents Cupem v roce 2009. Tehdy vyhrál dokonce všech pět zápasů
  • 1998 – své první vítězství v Presidents Cupu si připsal v roce 1998. S Fredem Couplesem porazili ve foursomech Ernieho Else a Vijaye Singha
  • 43 – let je Tigerovi Woodsovi a stal se nejmladším kapitánem týmu USA. Navíc teprve podruhé v historii hrajícím

Kompletní výsledky Presidents Cupu najdete ZDE.

(Visited 59 times, 1 visits today)