V Lednici se zahřejete bruslením, turistikou a plavbou po Dyji

V Lednici se zahřejete bruslením, turistikou a plavbou po Dyji

Zdroj: www.jizni-morava.cz

Skvost jižní Moravy, Lednicko – valtický areál je ideální venkovní tělocvičnou pro milovníky outdoorových aktivit. Podle počasí se na čerstvém vzduchu projedete na ledě, po vodě nebo vyrazíte po pěších stezkách.

Nádherná lokalita nedaleko Břeclavi byla v průběhu osmnáctého a devatenáctého století zformována knížecím rodem Lichtenštejnů  do podoby přírodního parku. Vznikl tak unikátní Lednicko – valtický areál, který byl v roce 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Patří do něj i Lednické rybníky (Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský, Zámecký), jejichž zamrzlé hladiny nabízí výjimečný zážitek. Na bruslích se totiž podíváte do míst, která nejsou běžně k vidění. Po přírodním ledě tak obkroužíte rozmanité ostrůvky, dojedete k minaretu a poznáte krajinu z úplně jiné perspektivy. Díky slepým ramenům Dyje si užijete skvělé bruslení ve volné přírodě a najedete slušný počet kilometrů.

Advent na vodě

Pokud řeka nezamrzne, vydejte se na vyhlídkovou okružní plavbu lodí po Dyji. Z vyhřáté kajuty budete pozorovat krásy zámeckého parku, lužního lesa, minaretu a novogotického zámku. Přitom vás zahřeje pohárek svařeného vína a svátečně naladí koledy.

Lodě vyplouvají tento měsíc ke čtyřicetiminutovým plavbám od přístaviště pod zámkem vždy o víkendech a svátcích (14., 15., 21., 22., 26., 27., 28., 29., 30., 31. prosince) od 10.30 do 15.00 hodin ve třicetiminutových intervalech.

Toulky za historií

Lednicko – valtický areál patří k nejrozsáhlejším komponovaným krajinám v Evropě. Má rozlohu přes dvě stě osmdesát tři kilometrů čtverečních a je protkaný sítí cyklostezek, turistických cest a naučných stezek. Trasy mezi lesy, loukami a rybníky obklopují okouzlující romantické stavby, které se vynoří v přírodě. Během výletu tak narazíte na Apollonův, Dianin chrám, na Janův hrad, na chrám Tří Grácií, Maurskou vodárně či akvadukt.

Rozhodně se také zastavte u minaretu, jehož základy v bažinatém podloží jistí pět set dubových pilotů a dřevěný rošt zhotovený z devadesáti šesti silných kmenů. Štíhlá věž sloužila jako odpočinkové místo knížecí rodině Lichtenštejnů a poskytovala vyhlídku do dalekého okolí. Což ostatně platí dodnes. Z výšky šedesáti dvou metrů uvidíte  Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže dómu svatého Štěpána ve Vídni.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 431 times, 1 visits today)