Z lyžařského střediska Mariborsko Pohorje až do vinných sklípků

Z lyžařského střediska Mariborsko Pohorje až do vinných sklípků

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Přes den vyjíždění elegantních obloučků na sjezdovkách a večer degustace vín – tuto lákavou kombinaci nabízí Maribor, druhé největší město Slovinska.

O obyvatelích Mariboru se s nadsázkou říká, že sotva přijdou na svět, už mají lyže na nohou. Není divu, když jim horský masiv Pohorje leží doslova za domem. Nejvýchodnější výběžek Alp se stal jejich druhým domovem, a jakmile napadne sníh, tráví tu podstatnou část volného času. Nejsou to však jen domácí, kteří navštěvují Mariborsko Pohorje. Největší lyžařské středisko ve Slovinsku je cílem i mnoha zahraničních milovníků rychlých skluznic.

Ve sněžném království rozkládajícím se na dvě stě padesáti hektarech, projíždí čtyřicet dva kilometrů sjezdovek propojených šestnácti vleky a čtyřmi lanovkami.

Pavučina lehkých, středně těžkých a náročných tratí uspokojí lyžaře všech generací. Zejména rodiny s dětmi zde najdou báječné povyražení. Na své si také přijdou „noční sovy“, protože rezort disponuje nejdelšími osvětlenými sjezdovkami ve Slovinsku, které jsou v provozu až do 22:00.

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Mariborsko Pohorje garantuje sněhovou pokrývku zhruba sto dnů v roce v devadesáti pěti procentech rozlohy areálu, čímž kromě lyžařů potěší i vyznavače běžkařských tratí.

Doprava do horského střediska je z centra Mariboru zajištěna kyvadlově, pravidelným městským autobusem číslo šest, přímo až k lanovce Pohorska Vzpenjača. Na vrchol můžete vyjet rovněž autem a o stav své nádrže se rozhodně nemusíte obávat. Ve výšce tisíc čtyřicet dva metrů nad mořem naleznete čerpací stanici.

Slalomářské hvězdy září nad Mariborem

O popularitě zdejší lyžařské destinace svědčí závod Golden Fox ve slalomu a v obřím slalomu, který se zde koná v rámci Světového poháru žen v alpském lyžování. Prestižní akci každý rok doprovází davy nadšených fanoušků a organizátoři si pochvalují vynikající atmosféru.

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Ostatně Mariborsko Pohorje je spojeno se jménem první slovinské vítězky v historii zimních olympijských her. Sjezdařka Tina Maze zde v lednu 2017 odjela svůj poslední oficiální závod (obří slalom). Závodnickou kariéru tak symbolicky ukončila na stejném svahu, kde před osmnácti lety prožila svůj debut ve Světovém poháru. 

Aprés ski ve vinném sklípku

Pokud se během pobytu na sněhobílých úbočích budete rozhlížet do okolí, v dálce uvidíte natažené řádky vinic. Severovýchodní Slovinsko patří k nejlepším vinařským oblastem země a navíc v Mariboru roste nejstarší vinná réva na světě zvaná Stará trta. Čtyři sta let starý keř (jeho věk potvrdili francouzští odborníci na genetiku) dodnes rodí a každý rok dává přibližně padesát kilo hroznů. Unikátní víno dostávají jako dárek významné osoby (této cti se například dostalo prezidentu Clintonovi nebo japonskému císaři Akihitovi).

Až se tedy nabažíte sportovních výkonů, zajděte za dřevnatou liánou zapsanou v Guinessově knize rekordů. Šplhá po průčelí Domu staré révy, jež slouží jako malé vinařské muzeum s vinotékou. V budově v historické čtvrti Lent ochutnáte „ tekuté potomky“ Staré trty a chuťové pohárky zaplavíte současnou produkcí místních vinařů.

Lokální kuchyni vám dokonale představí restaurace Gostilna v srdci Mariboru. Na jídelním lístku si vyberte pokrm s názvem žemljica. Čerstvě pečené chlebové žemle plněné hovězím či vepřovým doplňují různé druhy náplní a dresinků, které si zvolíte podle své libosti.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 315 times, 1 visits today)