Zelená je tráva a golf to je hra. I pro fotbalové hvězdy

Zelená je tráva a golf to je hra. I pro fotbalové hvězdy

Zdroj: www.eaglesprings.com

Zelený trávník by sice mohl společným jmenovatelem, ale jinak jsou golf a fotbal zcela odlišné sporty. Jeden je individuální, druhý kolektivní, jeden se hraje na rány, případně na jamky, druhý na góly. Rozdílů by se našlo ještě mnohem víc, ale oba sporty přece jen ještě něco spojuje – to, že pro fotbalisty je golf velice oblíbeným druhým sportem. Ať už pro hráče po kariéře, nebo i pro ty, kteří fotbal stále válí na zeleném pažitu, třeba i na právě probíhajícím světovém šampionátu v Rusku.

Proč fotbalisté tak často vyhledávají golf? Navzdory mnoha odlišnostem mají totiž golf a fotbal i množství společných prvků – oba sporty vyžadují přesnost, skvělou orientaci, znalost svého těla a schopnost taktického myšlení.

Pro fotbalisty je navíc golf únikem před každodenním tlakem, zápasovým stresem i před dotěrnými novináři. Proto i řada největších fotbalových hvězd hledá únik na golfovém hřišti a je fascinována golfem.

Mezi fotbalisty sice žádný oficiální golfový žebříček neexistuje, ale i mezi nimi je řada opravdu kvalitních golfistů. A kdo patří mezi nejlepší?

Andrei Ševčenko

Bývalý ukrajinský fotbalista, hvězda AC Milán, v jehož dresu jako první Ukrajinec v historii zvítězil v Lize mistrů UEFA, a naposledy manažer národního týmu Ukrajiny v kvalifikaci na MS 2018 je členem prestižního Wentworth Golf Clubu a mezi fotbalovými golfisty se s handicapem 2 řadí mezi ty nejlepší hráče.

Gary Lineker

Bývalý postrach fotbalových brankářů a obávaný střelec, který oblékal dresy FC Barcelona, Tottenhamu a Leicesteru se poté, co pověsil kopačky na hřebík, vypracoval na skvělého golfistu s handicapem 5. Dokonce se sám pyšní tím, že jednou v jamkovce porazil i Ernieho Else. Zahrál si na spoustě prestižních hřišť, včetně slavné Augusty National.

Alan Shearer

Další skvělý fotbalový útočník a famózní střelec, který během své kariéry nasázel v anglické Premier League neskutečných 422 gólů, po skončení kariéry podporuje řadu charitativních projektů, ale také hraje golf. A dokázal se prosadit i v těžké konkurenci bývalých britských fotbalistů, kteří golfu propadli. Je tradičním účastníkem turnaje Pro-Am ve Wentworthu při BMW PGA Championship.

Gareth Bale

Velšský útočník Realu Madrid je klasickým golfovým pacientem, který svůj handicap dokázal stlačit už k číslu 5. Svou fascinaci golfem potvrdil i tím, že si na pozemku u svého domu nechal postavit repliky tří slavných jamek ze světových hřišť: ostrovní sedmnáctku z TPC Sawgrass, jamku č. 12 z Augusty National a osmičku z Royal Troon.

Harry Kane

Útočník Tottenhamu a národního týmu Anglie udivuje nejen svým uměním na fotbalovém hřišti, kde sází góly se strojovou pravidelností, ale umí to i s golfovými holemi. Handicap 4 je toho důkazem. Je členem Centurion Clubu v Hemel Hempstead a tradičně před začátkem sezony fotbalové Premier League si jezdí zahrát do Skotska na slavné Turnberry.

Carlos Tevez

Kontroverzní bývalý útočník Manchesteru United i Manchesteru City se zařadil mezi ty, kterým uhranul i golf. Proslul i výrokem, že fotbal hraje pro peníze, zatímco golf pro zábavu. Vyzkoušel si i roli caddieho, když při British Open 2012 na hřišti Royal Lytham and St. Annes nosil bag svému krajanovi Andresu Romerovi.

David Platt

Další ze skvělé generace anglických fotbalistů začal s golfem ve 22 letech poté, co se upsal týmu Aston Villa. Byl členem národního týmu Anglie na MS v roce 1990 v Itálii. Když na začátku devadesátých let ukončil svou kariéru, začal se golfu věnovat ještě víc. Udělal si z něj byznys, když otevřel firmu se jménem Major Golf.

John Terry

Naprosto nepřehlédnutelná postavy v obranných řadách Chelsea a pětinásobný vítěz Premier League hraje golf na levou ruku a mezi jeho úspěchy patří třeba třetí místo v soutěži o nejdelší drive mezi fotbalisty, když zahrál 287 yardů. Zahrál si i Pro-Am při BMW PGA Championship po boku jednoho z nejlepších golfistů světa Justina Rose. Mimochodem fanouška Chelsea.

Tím ale výčet bývalých skvělých fotbalistů, kteří propadli kouzlu golfu a především to s golfovými holemi umí nadmíru dobře, zdaleka nekončí. Stačí přidat několik dalších jmen: Steven Gerrard, Sir Alex Ferguson, Michael Owen, Ryan Giggs, Pep Guardiola, Andrea Pirlo, či Peter Schmeichel.

A na seznam patří i řada bývalých českých fotbalových hvězd – namátkou Pavel Nedvěd, Vladimír Šmicer, či Patrik Berger. A takový Aleš Kořínek, bývalý brankář Zlína se sice mezi ty největší fotbalové celebrity nevypracoval, ale zato v golfu se z něj stal profesionální hráč, který dnes patří mezi českou špičku.

(Visited 14 times, 1 visits today)