Zimní adrenalin ve Francii. Potápění pod ledem nebo nejvyšší let na zip linu

Zimní adrenalin ve Francii. Potápění pod ledem nebo nejvyšší let na zip linu

Zdroj: valthorens.com

Patříte-li k jedincům, kteří vyhledávají vzrušující zážitky, budou pro vás Francouzské Alpy tou pravou lokalitou.

Se zatajeným dechem nebo s křikem absolvujete nejvyšší zipline (lanový skluz) na světě. Z vrcholu sedačkové lanovky Bouchet ve výšce tři tisíce dvě stě třicet metrů nad mořem  v Orelle to bude pořádný sešup do Val Thorens na vrchol u lanovky Val Thorens Funitel (tři tisíce metrů nad mořem). Poletíte skoro dvě minuty ve výšce až dvě stě padesát metrů nad údolím rychlostí přes sto kilometrů v hodině. Přitom budete zavěšeni na ocelovém laně v pohodlném sedáku i s vašimi lyžemi.

V ledovém království

Pokud nenajdete uspokojení na horských svazích, sjeďte dolů a ponořte se pod led. K jezeru Lac du Lou ve Val Thorens dojdete za čtyřicet minut na sněžnicích nebo na běžkách. Poté získáte potřebné informace a absolvujete půlhodinové zaškolení s profesionálními instruktory potápění. Voda, která na vás čeká, má v hloubce osmdesát centimetrů pod ledem dva stupně Celsia. Potápěčské vybavení bude samozřejmě přizpůsobené těmto podmínkám. Neopreny, speciální voděvzdorné rukavice, maska s regulátorem proti námrazám s ochranou rtů, to vše je v rámci v ceny.

Ponor absolvujete do dvou až sedmi metrů, protože nejvíce ledové krásy uvidíte právě v těchto hloubkách. Rozhodně se nemusíte bát (akce je i pro začátečníky). Při úžasném zážitku budete ve společnosti alespoň dvou instruktorů (jeden na suchu a druhý ve vodě), kteří se s lanem nataženým na souši postarají o vaši bezpečnost. Bez obav tak budete plout mezi nádhernými ledovými scenériemi. Jakmile sklouznete pod hladinu, uvidíte hru světla i proud bublin signalizující rytmus vašeho dechu. Po dvaceti minutách se vrátíte zpět do reality a na dobití energie dostanete teplý nápoj a svačinu.

Namasírujte svaly

Lyžařské středisko Alpe d´Huez v departmentu Isère dává výzvu všem výborným lyžařům v podobě nejdelší upravené černé sjezdovky na světě. Na vrcholu Pic Blanc (tři tisíce tři sta metrů nad mořem), odkud při dobré viditelnosti spatříte provensálskou ikonu Mont Ventoux, vjedete na černou sjezdovku Sarenne. Na ní si užijete šestnácti kilometrový sjezd, který ukončíte ve výšce tisíc pět set deset metrů nad mořem u lanovky Alpauris.

Přestože má sjezdovka černé značení, nejtěžší na ní není terén, nýbrž dlouhá délka. Sarenne je díky zasněžování v provozu po celou dobu otevření střediska, tedy až do dubna.

Večeře ve vzduchu

Gurmáni najdou svoje potěšení horském středisku Méribel v Savojských Alpách, u prostřeného stolu v kabinkové lanovce. Večer začnete srazem v obřím iglú a prvním chodem v polévkovém baru. Poté nastoupíte do lanovky a vychutnáte si fondue, vynikající uzeniny a francouzské bílé víno.  Během hostiny uvidíte z prosklených velkých oken hvězdné nebe i svítící údolí dole pod vámi. Až se vrátíte na pevnou zem, zakončíte večeři sladkou tečkou v Sapin Baru.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 277 times, 1 visits today)